Головне управлiння ДПС у м. Києвi, керуючись статтею 52 глави 3 роздiлу II Податкового кодексу України вiд 02 грудня 2010 року № 2755-VI iз змiнами та доповненнями (далi Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та вмежах компетенцiї повiдомляє.
Згiдноiз запитом, платник податкiв - фiзична особа - пiдприємець на спрощенiйсистемiоподаткування третьоїгрупипроситьнадати iндивiдуальну податкову консультацiю щодо питания, чи включаються до доходу фiзичної особи-пiдприємця кошти, отриманiвiднерезидентiв на рахунок, вiдкритий у системi Payoneer, якi потiм перераховуються на рахунок, вiдкритий для здiйснення пiдприемницької дiяльностi.
Згiднозi ст. 1 Закону України вiд 16 квiтня 1991 року № 959-ХП «Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть» (далi -Закон № 959) зовнiшньоекономiчна дiяльнiсть-це, зокрема, дiяльнiсть суб'єктiв господарської дiяльностi України та iноземних суб'єктiв господарської дiяльностi, побудована на взаемовiдносинах мiж ними, що має мiсце як на територiї Украiни, так i за її межами.
Фiзичнi особи, якi мають постiйне мiсце проживания на ериторiї України, мають право здiйснювати зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть, якщо вони зареестрованi як пiдприємцi згiдно з Законом України вiд 07 лютого 1991року
№698-ХП «Пропiдприємництво»(частина друга ст.5 Закону № 959).
Вiдносини, що виникають у сферi здiйснення валютних операцiй, валютного регулювання i валютного нагляду, регулюються Конституцiєю України, Законом України вiд 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту i валютнi операцiї» (далi -Закон № 2473), iншими законами України, а також нормативно-правовими актами Нацiонального банку України (далi - НБУ), прийнятими вiдповiдно до Закону № 2473.
Принципи валютного регулювання, якi викладенi у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фiзичних та юридичних осiб - резидентiв укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов'язання, пов'язанi з цими угодами, у нацiональнiй валютi чи в iноземнiй валютi, у тому числi вiдкривати рахункиу фiнансових установах iнших країн.
Частиною третьою ст. 4 Закону №2473 передбачено, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та iншими законами України, мають право вiдкривати рахунки в iноземних фiнансовиху становах та здiйснювати через такi рахунки валютнi операцiї.
Порядок проведения розрахункiв за валютними операцiями визначаеться НБУ (частина четверта ст.5 Закону № 2473).
Постановою Правлiння НБУ вiд 02 сiчня 2019 року № 5 затверджено Положения про заходи захисту та визначення порядку здiйснення окремих операцiй в iноземнiйвалютi, яке визначае заходи захисту, запровадженi НБУ, порядок їx застосування (порядок здiйснення валютних операцiй в умовах запроваджених цим Положениям заходiв захисту), а також порядок здiйснення окремих операцiй в iноземнiй валютi (далi-Положення №5).
Вiдповiдно до п. 16 роздiлу I Положения № 5 розрахунки за зовнiшньоекономiчними операцiями здiйснюються виключно через рахунки в банках.
Пунктом 23 Положения № 5 передбачено, зокрема, що грошовi кошти вiд нерезидента за операцiями резидента з експорту товарів підлягають зарахуваннюнарахунок резидента вУкраїнi вбанку.
Правовi засади застосування спрощеної системи оподаткування, облiку та звiтностi, а також справляння єдиного податку встановлено главою1роздiлу XIV Кодексу.
Вiдповiднодо пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платникiв єдиного податку, якi вiдносяться до третьої групи, належать, зокрема, фiзичнi особи - пiдприємцi, якi не використовують працю найманих осiб або кiлькiсть осiб, якi перебуваютьз ними у трудових вiдносинах, не обмежена та юридичнi особи суб'єкти господарювання будь-якої органiзацiйно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищуе1167 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звiтного) року.
Згiдно з пп. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фiзичної особи - пiдприемця - єдохiд, отриманий протягом податкового (звiтного) перiоду в грошовшформi (готiвковiй та/або безготiвковiй); матерiальній або нематерiальнiйформi, визначенiй п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отриманi такою фiзичною особою пасивнi доходи у виглядi процентiв, дивiдендiв, роялтi, страховi виплати i вiдшкодування, доходи у виглядi бюджетних грантiв, а також доходи, отриманi вiд продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на правi власностi фiзичнiй особi та використовується в її господарськiй дiяльностi.
Дохiд, виражений в iноземнiй валютi, перераховується у гривнях за офiцiйним курсом гривнi до iноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п.292.5 ст.292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштiв платнику єдиного податку у грошовiй (готiвковiй або безготiвковiй) формi, дата пiдписання платником єдиного податку акта приймання-передачi безоплатно отриманих товарiв (робiт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку надодану вартiсть, датою отримання доходу є дата списания кредиторської заборгованостi, за якою минув строк позовної давностi (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Ведення облiку i складання звiтностi платниками єдиного податку регулюється ст. 296 Кодексу, згiдно з п.296.1 якої фiзичнi особи -пiдприємцi
- платники єдиного податку першої iдругої груп та платники єдиного податку третьої групи, якi не є платниками податку на додану вартiсть, ведуть облiк у довiльнiй формi шляхом помiсячного вiдображення отриманих доходiв.
Облiк доходiв та витрат може вестися в паперовому та/або електронному виглядi, у тому числi через електронний кабiнет.
Крiм того, вiдповiдно до п.296.3 ст.296 Кодексу платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого о.ргану податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звiтного) перiоду.
Податкова декларацiя платника єдиного податку складається
наростаючим пiдсумком з урахуванням норм пп. 296.5 i296.6 ст. 296Кодексу (п. 296.7 ст. 296 Кодексу).
Платники единого податку несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до Кодексу за правильнiсть обчислення, своєчаснiсть та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацiй (п. 300.1 ст. 300 Кодексу).
Таким чином, якщо кошти, отриманi від здiйснення зовнiшньоекономiчної дiяльностi, зарахованi на рахунок, вiдкритий у системi Payoneer, або iнших платiжних системах,та в подальшому перераховуються на рахунки, вiдкритi у банкiвських установах в Українi для здiйснення пiдприемницької дiяльностi, то такi кошти включаються до доходу фiзичної особи -пiдприємця -платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 роздiлу XIV Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" Приєднуйтесь до нас у соцмережах:
на сайті або по телефону (044) 495-20-60