X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.04.2024 р. № 2073/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування кредиторської та дебіторської заборгованості резидентом Дія Сіті   платником податку на особливих умовах та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство з 01.07.2023 та по теперішній час є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах та платником податку на додану вартість.

Станом на 01.07.2023 (до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах) Товариство мало кредиторську заборгованість за отримані, але не сплачені послуги/товари перед контрагентом – платником єдиного податку. Погашення кредиторської заборгованості відбулося у січні 2024 року.

Також, станом на 01.07.2023 (до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах) Товариство має дебіторську заборгованість за надані послуги особі, яка не є резидентом Дія Сіті. При цьому, минуло більше 12 місяців з дати виникнення дебіторської заборгованості.

Враховуючи вищезазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1.1. Чи має бути включена Товариством до бази оподаткування за 2023 рік в повному обсязі кредиторська заборгованість перед контрагентом – платником єдиного податку, яка виникла у Товариства до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, та погашення якої відбулося у січні 2024 року?

1.2. Чи має бути включена Товариством до бази оподаткування за 2024 рік кредиторська заборгованість перед контрагентом – платником єдиного податку, яка виникла у Товариства до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, у розмірі, що перевищує 50 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) (з урахуванням підпункту 135.2.1.15 підпункту 135.2.1 пункту 135.2 статті 135 та пункту 59 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу)?

2.1. Чи необхідно включати до бази оподаткування за 2023 рік дебіторську заборгованість, що виникла до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за надані послуги особі, яка не є резидентом Дія Сіті, та по якій минуло більше 12 місяців з дати виникнення дебіторської заборгованості?

2.2. У разі списання (припинення) в 2024 році дебіторської заборгованості, що виникла до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за надані послуги особі, яка не є резидентом Дія Сіті, чи буде необхідність включення такої списаної дебіторської заборгованості до бази оподаткування у 2024 році?

Відповідно до підпункту 14.1.2821 пункту 14.1 статті 14 Кодексу резидент Дія Сіті – платник податку, що сплачує податок на прибуток підприємств на особливих умовах (далі – резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах), – резидент Дія Сіті, який у порядку, передбаченому пунктом 141.10 статті 141 Кодексу, обрав або перейшов на відповідний режим оподаткування. Резиденти Дія Сіті, які не обрали (не перейшли) на відповідний режим оподаткування, сплачують податок на прибуток підприємств на загальних підставах та вважаються резидентами Дія Сіті, що не є платниками податку на особливих умовах.

Підпунктом 134.1.8 пункту 134.1 статті 134 Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є операції резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах, що підлягають оподаткуванню згідно з пунктом 135.2 статті 135, пунктом 137.10 статті 137 та пунктом 141.91 статті 141 Кодексу.

При цьому, в запиті Товариством зазначено, що перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах здійснювався платником, під час його перебування на єдиному податку (спрощена система оподаткування з відсотковою ставкою єдиного податку у розмірі 2 %).

 

Щодо питання 1.1

Пунктом 60 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу, зокрема, встановлено, що у разі якщо платник податку на прибуток підприємств на загальних підставах здійснив перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або якщо резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах здійснив перехід на оподаткування податком на прибуток підприємств на загальних підставах, такі платники податку визначають об’єкт оподаткування з урахуванням пункту 60 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.

Операції резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах з виплати коштів та/або передачі майна (робіт, послуг) на користь осіб, які не є резидентами Дія Сіті – платниками податку на особливих умовах, у рахунок погашення зобов’язань, що виникли в період до переходу на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, підлягають оподаткуванню за правилами, передбаченими пунктом 135.2 статті 135, пунктом 137.10 статті 137 та пунктом 141.9 1 статті 141 Кодексу.

Відповідно до положень п.п. 135.2.1.4 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Кодексу базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах є сума коштів, сплачених протягом податкового (звітного) періоду на виконання боргових зобов’язань (у значенні п. 140.1 ст.140 Кодексу) у вигляді процентів (у тому числі тих, що були включені до суми основного боргу (тіла кредиту), комісій, інших винагород, відшкодувань, штрафів, пені, що пов’язані із залученням та/або використанням коштів на користь осіб, які не є резидентами Дія Сіті - платниками податку на особливих умовах.

Крім того згідно з п.п. 135.2.1.5 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Кодексу базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах є сума коштів, сплачених протягом податкового (звітного) періоду на виконання боргових зобов’язань (у значенні п. 140.1 ст.140  Кодексу) у вигляді процентів (у тому числі тих, що були включені до суми основного боргу (тіла кредиту), комісій, інших винагород, відшкодувань, штрафів, пені, що пов’язані із залученням та/або використанням коштів:

а) пов’язаній особі - нерезиденту; або

б) нерезиденту, якщо сукупна сума боргових зобов’язань (у значенні п. 140.1 ст.140 Кодексу, включаючи нараховані, але не виплачені проценти, штрафи та пені) резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах перед всіма нерезидентами перевищує суму його власного капіталу більш як у 3,5 раза.

Отже, для визначення бази оподаткування для операцій з виконання боргових зобов’язань резидента Дія Сіті - платника податку на особливих беруться до уваги боргові зобов’язання, під якими згідно з п. 140.1 ст.140 Кодексуслід розуміти зобов’язання за будь-якими кредитами, позиками, депозитами, операціями РЕПО, зобов’язання за договорами фінансового лізингу та іншими запозиченнями незалежно від їх юридичного оформлення.

Оскільки нормами Кодексу не передбачено збільшення бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах на суми погашення зобов’язаньза отримані товари/послуги,які виникли у такого платника до переходу на спеціальний режим оподаткування резидента Дія Сіті, то сумавиплат в рахунок погашення кредиторської заборгованості за отримані товари/послугив період, коли Товариство не було на спеціальному режимі оподаткування резидента Дія Сіті не є об’єктом оподаткування резидента Дія Сітіплатника податкуна особливих умовах.

Щодо питання1.2

Відповідно до підпункту 135.2.1.15 підпункту 135.2.1 пункту 135.2 статті 135 Кодексу база оподаткування визначається, зокрема, як сума коштів та/або вартістьмайна (крім податку на додану вартість, якщо він застосовується), виплачених (переданого) у зв’язку з придбанням майна, робіт, послуг (крім роялті) у платників єдиного податку протягом податкового (звітного) року в розмірі, що перевищує 20 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний (податковий) період. При цьому до витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включаються витрати, пов’язані з операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю.

Резиденти Дія Сіті – платники податку на особливих умовах, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), у поточному календарному році розрахунок частки вартості майна (робіт, послуг), придбаного (придбаних) у платників єдиного податку, передбаченої абзацом першим цього підпункту, проводять на підставі показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за поточний річний звітний період.

У разі якщо на дату виплати коштів та/або передачі майна як попередньої оплати за майно (роботи, послуги) постачальник не був платником єдиного податку, положення цього підпункту застосовуються до таких операцій за результатами податкового (звітного) періоду, в якому резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах отримав майно (роботи, послуги), за умови що на дату такого отримання постачальник є платником єдиного податку.

При цьому, відповідно до пункту 59 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу норми, визначені підпунктом 135.2.1.15 підпункту 135.2.1 пункту 135.2 статті 135, підпунктом 141.91.2.12 підпункту 141.91.2 пункту 141.91 статті 141 Кодексу, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2024 року.

У 2024 році розміри придбання майна, робіт, послуг (крім роялті) у платника єдиного податку протягом податкового (звітного) року, передбачені підпунктом 135.2.1.15 підпункту 135.2.1 пункту 135.2 статті 135, підпунктом 141.911.2.12 підпункту 141.91.2 пункту 141.91 статті 141 Кодексу, визначаються в розмірі, що перевищує 50 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період. При цьому до витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включаються витрати, пов’язані з операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю.

Резиденти Дія Сіті – платники податку на особливих умовах, які зареєстровані протягом 2024 року (новостворені), у цьому календарному році розрахунок частки вартості майна (робіт, послуг), придбаного (придбаних) у платників єдиного податку, проводять на підставі показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за поточний річний звітний період.

Крім того, згідно з підпунктом 141.91.2.12 підпункту 141.91.2 пункту 141.91 статі 141 Кодексу об’єктом оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є операції, зокрема, з виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової формі у зв’язку з придбанням майна (робіт, послуг) у платників єдиного податку в сумі, визначеній за правилами, встановленими підпунктом 135.2.1.15 підпункту 135.2.1 пункту 135.2 статті 135 Кодексу.

Отже, базою оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є сума коштів, виплачених  у зв’язку з придбанням майна, робіт, послуг у платників єдиного податку протягом податкового (звітного) року.

Враховуючи наведене, оскільки кредиторська заборгованість перед контрагентом – платником єдиного податку, що виникла до переходу Товариства на спеціальний режим оподаткування резидента Дія Сіті, погашається в січні 2024 року, то така заборгованість включається до бази оподаткування резидента Дія Сіті в сумі, що перевищує 50 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за 2023 рік.

Щодо питання2.1

Підпунктом 137.10.4.4 підпункту 137.10.4 пункту 137.10 статті 137 Кодексу встановлено, що податкові зобов’язання визначаються у податковій декларації, що подається за результатами податкового (звітного) року, протягом якого за операціями, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 141.91.2 пункту 141.91 статті 141 Кодексу, відбулася одна з таких подій, зокрема, сплив 365-денний строк (або строк, визначений у висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, на перевищення строків розрахунків, визначених законодавством) з дня виплати коштів та/або передачі майна (у тому числі за кордон), якщо такі кошти чи майно залишаються неповернутими або платник податку не отримав у рахунок сплачених коштів майно чи результати виконаних робіт (наданих послуг), або в оплату наданих майна, робіт, послуг кошти (не провів залік зустрічних вимог, внаслідок якого припиняється зобов’язання платника податку із сплати коштів або вивезення майна за кордон).

Вказана норма передбачає сплив терміну за операціями, які були здійснені платником податку, який вже мав статус резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах.

Отже дебіторська заборгованість, яка була сформована до набуття статусу резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах, не збільшує обʼєкт оподаткування резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах

Щодо питання 2.2

Сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності підпадає під визначення безповоротної фінансової допомогивідповідно до підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

Отже, у разі прощення дебіторської заборгованості, яка виникла до набуття Товариством статусу резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, вказані суми розглядаються як безповоротна фінансова допомога надана на користь осіб, які не є резидентами Дія Сіті.

Відповідно до підпункту 135.2.1.7 підпункту 135.2.1 пункту 135.2  статті 135 Кодексу база оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах визначається, зокрема, як сума фінансової допомоги: наданої особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо така фінансова допомога не підлягає поверненню; наданої пов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, незалежно від наявності умови про повернення; наданої непов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо фінансова допомога не була повернута протягом 12 календарних місяців, починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому була видана сума фінансової допомоги, або якщо до закінчення зазначеного 12-місячного строку заборгованість за такою фінансовою допомогою була визнана безнадійною згідно з підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Кодексу або була припинена внаслідок прощення боргу, за винятком:

а) суми фінансової допомоги, наданої неприбутковим організаціям, оподаткування операцій з якими регулюється підпунктами 135.2.1.8 та 135.2.1.8 1 цього підпункту;

б) суми фінансової допомоги, яка підлягає поверненню, наданої відповідно до положень колективного договору або за рішенням органу управління платника податку фізичній особі, яка є спеціалістом резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах і водночас не є пов’язаною з таким платником податку особою, з урахуванням норм підпункту 137.10.4.5 підпункту 137.10.4 пункту 137.10 статті 137 Кодексу;

в) суми фінансової допомоги, яка підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV Кодексу або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно із статтею 165 Кодексу та/або не оподатковується згідно з пунктом 170.7 статті 170 Кодексу;

г) суми заборгованості за товари (роботи, послуги), поставлені резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах фізичній особі, що була прощена таким резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, яка підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV Кодексу або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно із статтею 165 цього Кодексу та/або не оподатковується згідно з пунктом 170.7 статті 170 цього Кодексу;

ґ) сум, які визначені як безповоротна фінансова допомога відповідно до абзаців четвертого – шостого підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу;

д) членських (вступних) та/або цільових внесків до іноземних (міжнародних) організацій та установ у сумі, що не перевищує 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, на одну організацію.

Крім того, згідно з підпунктом 137.10.4.3 підпункту 137.10.4 пункту 137.10 статті 137 Кодексу податкові зобов’язання визначаються у податковій декларації, що подається за результатами податкового (звітного) року, протягом якого за операціями, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 141.91.2 пункту 141.91 статті 141 Кодексу, відбулася одна з таких подій, зокрема, сплив 12-місячний строк починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому видано поворотну фінансову допомогу, яка залишилася неповернутою на кінець такого 12-місячного строку, або до закінчення 12-місячного строку заборгованість за такою фінансовою допомогою визнано безнадійною згідно з підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, або припинено внаслідок прощення боргу.

Таким чином, у разі прощення дебіторської заборгованості, яка виникла у платника до переходу на спеціальний режим оподаткування Дія Сіті, то сума такої заборгованості включається до бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах як сума фінансової допомоги, наданої особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, яка не підлягає поверненню.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).