Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей анулювання реєстрації платником ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство є бюджетною установою та внесено до реєстру неприбуткових установ та організацій за кодом 31. Є платником ПДВ на загальних підставах. Свою діяльність провадить за рахунок бюджетного фінансування (98 відсотків) та надходжень від господарської діяльності (2 відсотки). На виконання комплексної цільової програми, що затверджена рішенням міської ради, за рахунок бюджетних коштів здійснюється придбання інтерактивного учбового обладнання, яке в подальшому безкоштовно передається закладам освіти. Обладнання придбається з ПДВ, на операції з безоплатної передачі нараховуються податкові зобов’язання за звичайними цінами відповідно до статті 188 розділу V ПКУ. За рахунок нарахування таких зобов’язань сума оподатковуваних ПДВ операцій за останні 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн. Сума оподатковуваних ПДВ операцій від власної господарської діяльності Підприємства за останні 12 календарних місяців становить менше 1 млн гривень.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) щодо можливості анулювання реєстрації Підприємства у якості платника ПДВ;
2) щодо періоду, в якому може бути здійснена таке анулювання;
3) щодо підстав для відмови в анулюванні реєстрації Підприємства у якості платника ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Постачання послуг – це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Згідно з підпунктом «а» підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ безоплатно надані товари: товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Порядок анулювання реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтею 184 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі –- Положенням № 1130).
Законодавчі підстави для анулювання реєстрації особи як платника ПДВ визначено статтею 184 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації особи як платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників ПДВ (далі - Реєстр) і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ (далі – Заява № 3-ПДВ), якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 розділу V ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених розділом V ПКУ.
При цьому до загального обсягу оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою податку, ставкою 7 відсотків, 14, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг не враховується.
Анулювання реєстрації особи як платника ПДВ на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ, здійснюється за Заявою № 3-ПДВ (пункт 184.2 статті 184 розділу V ПКУ).
Контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника ПДВ, що подав Заяву № 3-ПДВ, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 розділу V ПКУ (пункт 184.3 статті 184 розділу V ПКУ).
У разі відсутності законних підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ контролюючий орган протягом 10 календарних днів після надходження Заяви № 3-ПДВ подає такому платникові податку вмотивовану письмову відмову в анулюванні реєстрації з поясненнями із зазначеного питання (пункт 184.4 статті 184 розділу V ПКУ).
У разі якщо платником ПДВ, яким подано заяву про анулювання реєстрації у випадках, визначених підпунктами «а» та «б» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, не проведено розрахунків із бюджетом за податковими зобов'язаннями останнього податкового періоду, контролюючий орган протягом 10 календарних днів після надходження заяви платника ПДВ про анулювання реєстрації звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про анулювання реєстрації після проведення розрахунків із бюджетом.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 - 3
Якщо загальний обсяг здійснених КНП операцій з постачання (передачі) товарів/послуг, які є об’єктом оподаткування ПДВ (у тому числі з урахуванням обсягу операцій з постачання (передачі) товарів на безоплатній основі, що визначений згідно з даними бухгалтерського обліку та первинними документами), за останні 12 календарних місяців був більшим ніж сума, встановлена статтею 181 розділу V ПКУ, то підстави для анулювання реєстрації КНП як платника ПДВ за добровільним рішенням відсутні.
Випадки (обставини), при наявності яких контролюючий орган може відмовити в анулюванні реєстрації КНП як платника ПДВ або запропонувати КНП усунути відповідні недоліки, встановлені під час розгляду Заяви № 3-ПДВ, визначено у Положенні № 1130.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |