Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Благодійна організація здійснює діяльність з надання благодійної допомоги людям похилого віку та іншим вразливим верствам населення, які потребують стороннього догляду. Також, здійснює поставку товарів, які підпадають під дію норми підпункту 69.12 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, інші операцій, що підлягали б оподаткуванню згідно з положеннями ПКУ, внаслідок постачання товарів не здійснює.
З огляду на викладене, Благодійна організація просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи благодійної діяльності в Україні визначено у Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05 липня 2012 року № 5073-VI (далі – Закон № 5073).
Згідно з підпунктом 2 частини першої статті 1 Закону № 5073 благодійна діяльність – це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 5073 суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до Закону № 5073, а також інші благодійники та бенефіціари.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Відповідно до підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, такі операції оподатковуються на загальних підставах.
Отже, звільненню від оподаткування ПДВ підлягають операції з надання благодійної допомоги, за умови дотримання вимог, визначених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, а саме благодійна організація обов’язково повинна мати статус благодійної організації, утвореної і зареєстрованої відповідно до законодавства, а постачання благодійної допомоги набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги повинно бути безоплатним без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації, а також відповідати законодавству про благодійну діяльність та благодійні організації.
Підпунктом 69.12 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ визначено, що операції, передбачені підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі – Указ № 64/2022), громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником ПДВ відповідно до статті 181 розділу V ПКУ.
Відтак, операції громадських об’єднань та/або благодійних організацій з безоплатного (без будь-якої грошової, матеріальної допомоги або інших видів компенсації) постачання товарів/послуг, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні, зокрема благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації, не враховуються платниками, що здійснюють такі операції, при обрахунку ними загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг для визначення необхідності реєстрації платником ПДВ в обов’язковому порядку.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС у м. Києві повідомляє.
Щодо питання 1, 3
Враховуючи вищевказане, якщо такі операції Благодійної організації відповідають вимогам, встановленим для операцій, передбачених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, і здійснюються протягом періоду дії воєнного стану в Україні, то їх обсяг не враховується при визначенні загальної суми для цілей обов'язкової реєстрації Благодійної організації як платника ПДВ відповідно до статті 181 розділу V ПКУ.
Щодо питання 2
Порядок анулювання реєстрації платників ПДВ регулюється статтею 184 розділу V ПКУ та регламентується розділом V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.
Реєстрація діє до дати анулювання, що відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктом 184.2 статті 184 розділу V ПКУ анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ, здійснюється за заявою платника ПДВ, а на підставах, визначених у підпунктах «б» – «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ, може здійснюватися за заявою платника ПДВ (форма № 3-ПДВ) або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу (форма № 6-РПДВ).
Згідно з підпунктом «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ анулювання реєстрації відбувається якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 розділу V ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов’язань у випадках, визначених цим розділом.
Водночас зазначаємо, що ПКУ визначено податковий обов’язок для платників податків, в тому числі для платників ПДВ, такий, як обчислення, декларування та/або сплата суми податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ (стаття 36 розділу І ПКУ), складання на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ та реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |