Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків повідомляє, що є фізичною особою – підприємцем, платником єдиного податку третьої групи, за ставкою 5 відсотків, не є платником податку на додану вартість. Фізична особа – підприємець має трьох найманих працівників, які працюють із записом у трудовій книжці. Основний вид діяльності платника податків: код згідно з КВЕД 52.29 – інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи може платник податків при нарахуванні та сплаті єдиного податку за ставкою 5 відсотків не включати до обсягу доходу за звітний (податковий) період, аби згодом і не сплачувати з них суму єдиного податку за ставкою 5 відсотків витрати як фізичної особи – підприємця, з урахуванням п. 292.10 ст. 292 Кодексу:
а) витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах зі фізичною особою – підприємцем (офіційно працевлаштовані у платника податків):
- суми зарплати, яку фізична особа – підприємець виплачує своїм працівникам?
- суми податків та зборів які сплачує фізична особа – підприємець щомісяця за свої працівників до бюджетів усіх рівнів (витрати зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок)?
б) Суми нарахованого єдиного внеску (із розрахунку 1430 гривень/1 місяць), який платник податків сплачує як фізична особа – підприємець за себе до бюджету?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.
Відповідно до пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6
ст. 292 Кодексу).
Згідно п. 293.3 ст. 293 Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі, зокрема, 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Відповідно до п. 292.10 ст. 292 Кодексу не є доходом суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми єдиного внеску, нараховані платником єдиного податку відповідно до закону.
Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку сплачує зобов’язання з єдиного податку з суми доходу, яка отримується ним у грошовій (готівковій або безготівковій) формі. При цьому слід зазначити, що не є доходом фізичної особи – підприємця суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми єдиного внеску, нараховані платником єдиного податку відповідно до закону.
Зауважуємо, що згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Зазначаємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |