Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ),щодопрактичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків повідомляє, що зареєстрований як фізична особа – підприємець, перебуває на загальній системі оподаткування. Платник податків має акаунт у ( ) та прийняв умови партнерської програми YouTube оферта, уклав договір приєднання, та отримує дохід від каналів на сервісі YouTube. Для наповнення каналів платником податків заключено Ліцензійні Договори з резидентами України, згідно яких платник податків отримує Права на використання Творів (програми, передачі, фільми, серіали), що зазначені у відповідних додатках, та виплачує винагороду (роялті). Без даного наповнення не було б переглядів контенту на каналі, а відповідно не було б доходу.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1.Чи може платник податків включати у витрати Винагороду (роялті), яку сплачує за використання Творів?
2.Якщо Винагороду (роялті) можна включати у витрати, то їх враховувати у витратах по оплаті? Чи залежить облік таких витрат від факту отримання доходу?
Підпунктом 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, щороялті – це будь-якийплатіж, в тому числіплатіж, щосплачуєтьсякористувачемоб’єктівавторського права і (або) суміжних прав на користьорганізаційколективногоуправління, відповідно до Закону Українивід 15 травня 2018 року № 2415-VIII «Про ефективнеуправліннямайновими правами правовласників у сферіавторського права і (або) суміжних прав», отриманий як винагорода за використанняабо за надання права на використанняоб’єкта права інтелектуальноївласності, а саме на будь-якілітературні твори, твори мистецтваабо науки, включаючикомп’ютерніпрограми, інші записи на носіяхінформації, відео-абоаудіокасети, кінематографічніфільмиабоплівки для радіо-чителевізійногомовлення, передачі (програми) організаціймовлення, іншіаудіовізуальні твори, будь-які права, якіохороняються патентом, будь-якізареєстрованіторговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальноївласності на дизайн, секретнекреслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальноївласності на інформаціющодопромислового, комерційногоабонауковогодосвіду (ноу-хау).
Не вважаютьсяроялтіплатежі, отримані:
як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;
за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;
за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування передбачено ст. 177 Кодексу.
Відповідно до п. 177.1 ст. 177 Кодексу доходи фізичних осіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Згідно із п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать, суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, пов'язаних з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця (п.п. 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 Кодексу).
Враховуючи зазначене,фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право включати до складу витрат тільки ті витрати, які пов’язані з веденням господарської діяльності та з отриманням доходу, зокрема, роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |