X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.04.2024 р. № 2190/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (   ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є новоствореним суб’єктом підприємницької діяльності. Дата реєстрації (   ) року. При реєстрації фізичної особи – підприємця обрано та подано заяву про обрання системи оподаткування – третя група єдиного податку за ставкою 5 відсотків.

У зв’язку з виробничою необхідністю в процесі господарської діяльності було прийнято рішення змінити ставку на 2 відсотки з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п.9 підрозділ 8 розділ ХХ «Перехідні положення» Кодексу. Заяву про внесення змін щодо ставки єдиного податку третьої групи було подано з (   ) року.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Яка система оподаткування для новоствореної фізичної особи – підприємця, який протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації, було подано дві заяви про застосування спрощеної системи оподаткування: перша заява – при реєстрації фізичної особи підприємця в загальному порядку було обрано третю групу єдиного податку за ставкою 5 відсотків, друга заява – на зміну ставки на 2 відсотки? Чи залишається така фізична особа – підприємець платником єдиного податку третьої групи в будь – якому випадку, незважаючи на зміну ставок протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації?

2. Яка система оподаткування автоматично залишається для новоствореної фізичної особи – підприємця, який протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подав дві заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (спочатку 5 відсотків, потім 2 відсотки) після скасування спеціального режиму оподаткування 2 відсотки з 01 липня 2023 року або іншої дати, яка буде визначена законодавством?

Щодо першого питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Кодексу порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до п.п. 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Кодексу.

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308 (далі – Заява).

Підпунктом 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Кодексу встановлено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси Заяву.

Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один з таких способів:

1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали Заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абзац другий п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 Кодексу).

Разом з тим відповідно до п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Згідно з п.п. 9.8 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозділ 8 розділ XX «Перехідні положення»Кодексу, суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу Заяву. При цьому до Заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб'єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими цим пунктом:

з 1 квітня 2022 року - у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;

з наступного робочого дня після подання заяви - у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

Враховуючи те, що нормами Кодексу для новоствореної фізичної особи - підприємця передбачено подання протягом 10 днів з дня її державної реєстрації Заяви щодо реєстрації платником єдиного податку третьої групи як за ставкою 5 відсотки доходу, так і за ставкою 2 відсотки доходу, то така особа, яка протягом 10 днів з дня її державної реєстрації подала дві Заяви щодо застосування ставки 5 відсотків доходу, а потім 2 відсотки доходу (або навпаки), буде зареєстрована платником єдиного податку третьої групи за ставкою, зазначеній в Заяві, яка подана останньою.

Щодо другого питання

Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, до підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, який доповнено новим п. 91 щодо особливостей переходу суб'єктів господарювання, які використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Підпунктом 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.

Платники податків, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, і до переходу на такі особливості були платниками єдиного податку, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються платниками єдиного податку тієї групи єдиного податку, на якій вони перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 91 4.1 п.п. 94 п. 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Новостворені суб'єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, автоматично вважаються платниками єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному п. п. 2 п. 293.3 ст. 293  Кодексу(абзац другий п.п. 91.1 п. 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Таким чином, з  1 серпня 2023 року Ви автоматично були переведені на групу єдиного податку, на якій Ви перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, а саме на третьою групу зі ставкою 5 відсотків.

Зауважуємо, що згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.