Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що укладено із фізичною особою (без статусу суб’єкта підриємницької діяльності) ( ) Договір оренди житла, предметом якого є оренда помешкання для проживання в ньому. За таких обставин Товариство виступає податковим агентом щодо громадянки
( ).
За фактом правовідносин Товариство в якості податкового агента, було сплачено податок на доходи фізичних осіб за орендодавця – фізичну особу (без статусу суб’єкта підриємницької діяльності) громадянку ( ). Такий податок було сплачено за місцезнаходженням податкового агента – Товариства.
Місцезнаходження Товариства: ( ).
Проте, представники ( ) ОТГ неодноразово звертались до Товариства, як до податкового агента громадянки ( ), із вимогою оплатити податок на доходи фізичних осіб до їхнього місцевого бюджету за місцезнаходженням помешкання, яке є об’єктом Договору оренди житла.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Куди податковий агент – юридична особа має сплачувати податок на доходи фізичних осіб за фізичну особу (без статусу суб’єкта господарювання), за умови, що податку на доходи фізичних осіб виникає з Договору оренди житла предметом якого є оренда помешкання? За своїм (юридичної особи) місцемзнаходженням чи за місцемзнаходженням помешкання?
2. Чи має право ( ) ОТГ вимагати від Товариства оплати податку на доходи фізичних осіб за громадянку ( ), як її податкового агента за Договором оренди житла (предметом якого є оренда помешкання), за умови що місцезнаходження Товариства є ( )?
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету передбачено ст. 168 Кодексу, відповідно до п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст. 168 Кодексу якої податок на доходи фізичних осіб, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до відповідних бюджетів згідно з Бюджетного кодексу України (далі – БКУ).
Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі – відокремлений підрозділ) (п.п. 168.4.2 п. 168.4 ст. 168 Кодексу).
Відповідно до п.п. 168.4.9 п. 168.4 ст. 168 Кодексу суми податку, нараховані податковим агентом або фізичною особою, яка отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості), сплачуються таким податковим агентом або такою фізичною особою до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (суборенди, емфітевзису).
Враховуючи викладене, оскільки юридичною особою орендується нерухоме майно у вигляді приміщення у фізичної особи – власника майна, то податок на доходи фізичних осіб, який утримується такою юридичною особою з доходу у вигляді орендної плати, перераховується до відповідно бюджету за місцем знаходження (реєстрації) юридичної особи (орендаря).
Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |