X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.04.2024 р. № 2221/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….. щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

        Платник податків у зверненні повідомила, що зареєстрована фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи.

        Основним видом економічної діяльності є спеціалізована діяльність з дизайну, допоміжним – виробництво готових текстильних виробів, крім одягу та виробництво паперових канцелярських виробів.

        Для ведення підприємницької діяльності платник податків має зареєструвати реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО). Під час реєстрації потрібно надати форму 20-ОПП.Фізична особа – підприємець зареєстрована за адресою прописки. Адреса прописки – приватний будинок батьків. За даною адресою платник податків мешкає, але не є власником.

        Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1.В разі реєстрації РРО за адресою прописки чи буде скасовано пільги відносно бази оподаткування згідно ст. 266 ПКУ на підставі п.п. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 ПКУ?

2. Що вказувати у формі 20-ОПП, якщо власності у платника податків не                       має? Що вказувати у графі 3 «Тип об’єкту оподаткування», в графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» та графі 10 «Вид права на об’єкт»?

Згідно з пунктом 45.1 статті 45 Кодексу платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Пунктом 63.3 статті 63 Кодексу встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування, об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – об’єкти оподаткування) (неосновне місце обліку).

Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.

Пунктом 65.1 статті 65 Кодексу встановлено, що взяття на облік фізичних осіб – підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон).

Відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами контролюючого органу.

Відповідно до статті 9 Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу – підприємця, зокрема, щодо місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою – підприємцем).

Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок).

Згідно з пунктом 8.4 розділу VIII Порядку повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування.

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.

Виходячи з цього, будь-який суб’єкт господарювання, незалежно від форми ведення підприємницької діяльності, зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з інформацією щодо фактичної адреси провадження підприємницької діяльності як про об’єкт оподаткування.

Підставою для подання повідомлення № 20-ОПП про об’єкти оподаткування є виникнення права володіння, користування, розпорядження на такий об’єкт згідно з відповідними правовстановлюючими документами.

У разі, якщо відповідно до виду діяльності платника податків діяльність провадиться по всій території країни, то для заповнення повідомлення № 20-ОПП із рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування обирається тип, який найбільше відповідає виду/місцю провадження діяльності.

У разі, якщо місце проживання фізичної особи – підприємця є місцем, де провадиться підприємницька діяльність, або воно пов’язане із здійсненням підприємницької діяльності, то фізична особа – підприємець повинна подати повідомлення № 20-ОПП, у якому повідомити про місце проживання як про об’єкт оподаткування.

        Повідомлення № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до повідомлення № 20-ОПП).

У разі повідомлення про місце проживання як про об’єкт оподаткування у графі 3 повідомлення № 20-ОПП, керуючись рекомендованим довідником типів об’єктів оподаткування, зазначається тип об’єкта оподаткування «682 квартира» або «685 житловій будинок» або «293 котедж» тощо.

Відповідний стан об’єкта оподаткування (експлуатується, орендується, здається в оренду тощо), вид права на об’єкт (право власності, користування, постійного користування, господарського відання тощо) проставляються із дотриманням пунктів 6 та 7 Пам’ятки.

При цьому у графі 10 «Вид права на об’єкт» повідомлення № 20-ОПП зазначається той вид права на об’єкт, що визначений правовстановлюючим документом, у графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначається фактичний стан об’єкта оподаткування на момент заповнення повідомлення № 20-ОПП.

Враховуючи, що виключення щодо обов’язку інформувати контролюючі органи про об’єкти оподаткування для будь-яких категорій платників податків Кодексом не встановлені, платник податків, керуючись пунктом 63.3 статті 63 Кодексу та розділом VIII Порядку, подає повідомлення № 20-ОПП із зазначенням інформації про наявні об’єкти оподаткування згідно з правовстановлюючими документами.

Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Кодексу).

При цьому об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Кодексу).

Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу визначені об’єкти, які  не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Крім того, відповідно до абзацу третього підпункту 266.4.3 пункту 266.4 статті 266 Кодексу пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Кодексу, для фізичних осіб не застосовуються, зокрема, до об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Таким чином, норми абзацу третього підпункту 266.4.3 пункту 266.4 статті 266 Кодексу щодо не застосування пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, стосується виключно власників нерухомості, за умови використання ними такої нерухомості з метою одержання доходів (здачі в оренду, лізинг, позичку, використання у підприємницькій діяльності).

Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.