Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку третьої групи без сплатиподатку на доданувартість (далі – ПДВ), маєнамірнадаватипослуги з розробкипроектноїдокументації для нерезидента та отримуватирозрахунок за наданіпослуги на свійпоточнийрахунокв Українів іноземнійвалюті.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Як визначити дохід фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи від надходжень на поточний рахунок в іноземній валюті?
2. Чи включається до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи сума надходжень у валюті, які не зараховувались навіть на розподільчий рахунок, а були зняті банком – респондентом, як плата за розрахункові послуги?
3. Чи включається до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи сума позитивних курсових різниць, що виникають при продажі іноземної валюти, перерахунку іноземної валюти та заборгованості в іноземній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України (далі – НБУ) на дату операції, на дату закінчення звітного періоду?
4. Чи включається до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи позитивна різниця між курсом міжбанківського валютного ринку щодо цієї валюти та курсом НБУ, що виникла на дату продажу, витрачання валютної виручки?
5. Якщо фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи досягне обсягу доходу в 1 млн грн, чи потрібно йому в обов’язковому порядку реєструватися платником податку на додану вартість (далі – ПДВ)?
Щодо питань першого – четвертого
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Таким чином, усі вартісні показники, що включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку відображаються у національній валюті України. При цьому показники, виражені в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
У разі отримання за договором про надання послуги з розробки проектної документації (контрактом) виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги), доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи є сума, визначена в договорі (контракті), перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання валюти.
При цьому, якщо з виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги) утримуються відсотки (комісійні) на користь банка – респондента, то доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи є повна сума виручки, перерахована у гривні за офіційним курсом, встановленим Національним банком України на дату її надходження (з врахуванням коштів, утриманих банком – респондентом за переказ валютних коштів).
Крім того, розрахунок курсової різниці, яка виникає при продажу іноземної валюти фізичної особи – підприємця, та включення такої курсової різниці до доходу платника єдиного податку, нормами Кодексу не передбачено.
Щодо п’ятого питання
Для цілей оподаткування ПДВ відповідно до п. 180.1 ст. 180 Кодексу, платником податку, зокрема, є будь-яка особа, яка зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи. (п. 181.1 ст. 181 Кодексу).
Таким чином, обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ при перевищенні суми 1 млн грн від здійснення операцій з постачання товарів/послуг не поширюється на фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючим органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |