X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.04.2024 р. № 2228/ІПК/26-15-24-01-13-12

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник єдиного податку у своєму зверненні повідомив, що зареєстрований фізичною особою – підприємцем та змінив місце реєстрації.

У зв’язку з цим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питання за якою адресою подавати звітність та сплачувати податки.

Згідно з п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Сплата єдиного податку платниками першої – третьої груп (крім електронних резидентів (е – резидентів) здійснюється за місцем податкової адреси (п.295.4 ст.295 Кодексу).

Податкова декларація подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси (п. 296.4 ст. 296 Кодексу).

Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ст. 45 Кодексу).

У разі зміни податкової адреси платника єдиного податку останнім податковим (звітним) періодом за такою адресою вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо зміни податкової адреси         (п. 294.7 ст. 294 Кодексу).

Згідно з абзацом другим частини п'ятої ст. 78 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456-VI із змінами та доповненнями, у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання та його реєстрації як платника податків за новим місцезнаходженням сплата визначених податковим законодавством загальнодержавних податків і зборів, які розподіляються між державним та місцевими бюджетами, та місцевих податків і зборів здійснюється за місцем попередньої реєстрації платника податків до закінчення поточного бюджетного періоду.

Порядок зміни контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, території територіальної громади або ДПІ обслуговування регламентується нормами розд. X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок №1588).

Згідно з п. 10.13 розд. X Порядку №1588 суб'єкт господарювання після зняття з обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням продовжує обліковуватись та сплачувати податки з урахуванням п. 10.2  розд. X Порядку № 1588.

Пунктом 10.2 розд. X Порядку № 1588 встановлено, що у разі зміни місцезнаходження суб'єктів господарювання – платників податків сплата визначених законодавством податків і зборів після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду (календарного року).

Якщо внаслідок зміни місцезнаходження, зокрема, щодо фізичної особи – підприємця змінюється територія територіальної громади, такий платник податків обліковується з відповідною ознакою та визначенням коду території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно –територіальних одиниць та територій територіальних громад, що відповідає:

попередньому місцезнаходженню платника податків – до закінчення бюджетного періоду;

новому місцезнаходженню платника податків – з наступного бюджетного періоду.

Отже, у разі зміни податкової адреси, пов'язаної зі зміною адміністративного району фізична особа – підприємець – платник єдиного податку (першої – третьої груп):

подає звітність з єдиного податку за новим місцезнаходженням;

сплачує податки за попереднім місцезнаходженням до закінчення поточного бюджетного року.

Слід зазначити, відповідно до пп. 1 та 4 частини другої ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зобов’язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону    № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом.

Так, звітність про нарахування єдиного внеску подається фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е – резидентів), – Додаток 1 у складі Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, форми яких затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 із змінами та доповненнями.

Таким чином, у разі зміни протягом бюджетного року місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно – територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (адміністративний район), сплата єдиного внеску та подання звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) фізичними особами – підприємцями, у тому числі фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е – резидентів), та особами, які провадить незалежну професійну діяльність, здійснюється за новим місцем обліку.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.