Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
З метою недопущення суперечливих трактувань норм передбачених Кодексом, зокрема, щодо особливостей оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором суми допомоги в проведенні поховання і компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги та спорудження надгробків, яка надається згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців» (далі – Постанова № 829) членам сім’ї і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи правомірним є не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку суми допомоги в проведенні поховання і компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги та спорудження надгробків, яка надається згідно з Постановою № 829 (що фінансується з бюджету за КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців») членам сім’ї і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби керуючись нормами п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу?
2. За якою ознакою доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (зі змінами та доповненнями) (далі – Порядок), слід відображати допомогу в проведенні поховання і компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги та спорудження надгробків, яка надається згідно з Постановою № 829 (що фінансується з бюджету за КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців») членам сім’ї і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби?
Щодо першого питання
Відповідно до п. 7 Постанови № 829 військовим формуванням, Державній спеціальній службі транспорту та Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації надавати сім’ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, допомогу в проведенні поховання і компенсувати матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків у розмірі п’яти прожиткових мінімумів у розрахунку на місяць на одну особу, установлених законом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні регулюються Кодексом, розділом ІV якого встановлено порядок оподаткування доходів фізичних осіб.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 Кодексу платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні..
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу визначено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Так, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошової допомоги, яка надається згідно із законом, указами Президента України та актами Кабінету Міністрів України членам сімей військовослужбовців, поліцейських чи осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які загинули (безвісно пропали) або померли під час виконання службових обов’язків та/або захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (п.п. «а» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Також звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Враховуючи зазначене, сума грошової допомоги, яка надається згідно з постановою Кабінету Міністрів України членам сімей військовослужбовців, які загинули (безвісно пропали) або померли під час виконання службових обов’язків не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Разом з тим п. 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164,2 ст. 16 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення».
Таким чином, у разі якщо військовою частиною здійснюється компенсація витрат в проведенні поховання та матеріальних витрат на ритуальні послуги і спорудження надгробків членам сімей військовослужбовців, які загинули (безвісно пропали) або померли під час виконання службових обов’язків, то така компенсація включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Щодо другого питання
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку, сума грошової допомоги, яка надається, зокрема, згідно з актами Кабінету Міністрів України членам сімей військовослужбовців, які загинули (безвісно пропали) або померли під час виконання службових обов’язків та/або захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (п.п. «а» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу), відображається податковим агентом за ознакою доходу «128», інший дохід – за ознакою «127».
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |