X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.04.2024 р. № 2245/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо заповнення та подання платником податків податкової звітності про контрольовані іноземні компанії та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків зазначає, щоє кінцевим бенефіціарнимвласником компанії (…), що розташовуються в (…),(…) (далі – Компанія) з часткою у розмірі (…)відс. статутного капіталу Компанії.

Компанія була створена (…)року. Відповідно до даних фінансової звітності Компанії першим звітним (податковим) періодом є (…) роки.

Крім цього, відповідно до пункту 392.4.2.1. Кодексу, загальний сукупний дохід усіх моїх контрольованих іноземних компаній із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду.

Враховуючи зазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи правильно я розумію, що мені потрібно подавати перший Звіт про контрольовані іноземні компанії вже за (…) рік, який буде включати звітний (податковий) період з (…)року по (…) рік?

2. Чи потрібно мені заповнювати графи 31-33 відповідногоЗвіту про контрольовані іноземні компанії, при наявності передбачених вище виключень і звільнень з оподаткування?

3. Чи потрібно мені разом із відповідним Звітом про контрольовані іноземні компанії за 2023 рік надавати Додатки К, TЦ та ЦП, при наявності передбачених вище виключень і звільнень з оподаткування?

4. Чи потрібно мені заповнювати і подавати Декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік, а також Додаток КІК до Декларації, при наявності передбачених вище виключень і звільнень з оподаткування?

Щодо питання першого

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлено вимоги щодо складання та подання Звіту проконтрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Отже, контролююча особа зобов’язана подати Звіт про контрольовані іноземні компаніїдо контролюючого органу одночасно з поданням річноїдекларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.

У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компаніїта/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компаніїдо дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходиабоподаткової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає Звіт про контрольовані іноземні компанії
за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5статті 392 розділу I Кодексу.

У випадку подання Звіту про контрольовані іноземні компаніїза скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний Звіт про контрольовані іноземні компаніїдо кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.

Для звітного періоду англійської компанії, що розпочинається (…)та закінчується (…), контролюючій особі необхідно подати Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2023 звітний рік до 01.05.2024.

Щодо питань другого-четвертого

Норми пункту 392.4 статті 392розділу I Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не включається до бази оподаткування контролюючої особи.

Згідно з підпунктом 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 розділуI Кодексу у разі якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії відповідно до положень підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділуI Кодексу.

Однак при звільненні від оподаткування прибуткуконтрольованої іноземної компаніїв обов’язковому порядку подається Звіт про контрольовані іноземні компанії (повний) з відображенням умов такого звільнення.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

У Звіті та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Отже, графи Звіту, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.

У графах 31-33 Звіту відображається перелік операцій із нерезидентами - пов’язаними особами, нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, а також з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу.Інформація зазначається по кожній операції окремо. У разі наявності більше однієї операції, перелік операцій зазначається в наступних рядках таблиці у довільному порядку по кожній юридичній особі.

Водночас податковим законодавством чітко не регламентовано вимоги щодо відображення у Звіті про контрольовані іноземні компанії інформації, визначеної графами 31-33 Звіту, у разі звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії на підставі пункту 392.4 статті 392 розділуI Кодексу.

З огляду на зазначене, питання щодо відображення інформації у графах 31-33 Звіту,у разі звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії на підставі пункту 392.4 статті 392 розділуI Кодексу, потребує погодження з Міністерством фінансів Українияк головного органу в системі центральних органів виконавчої влади, що здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку, фінансової, бюджетної звітності та аудиту в Україні, розробляє стратегію розвитку національної системи бухгалтерського обліку, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та складення фінансової і бюджетної звітності, обов’язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування (крім банків).

При цьому у разі звільнення прибутку контрольованої іноземної компанії від оподаткування Додатки К, ЦП та ТЦдо Звіту не підлягають заповненню і, як наслідок, їх не потрібно подавати.

Щодо заповнення Додатку КІК Декларації про майновий стан та доходи (далі – Декларація), якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування відповідно до положень пункту 392.4 статті 392 Кодексу варто зазначити наступне.

Форма Декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, із змінами та доповненнями.

Згідно з приміткою 8 до Декларації рядок 10.14 «Частина прибутку контрольованої іноземної компанії (додаток(и) КІК)» розділу ІІ «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації заповнюється відповідно до пункту 170.131 статті 170 Кодексу та проставляється кількість поданих Додатків КІК за їх наявності.

Відповідно до пункту 9 розділу ІV Інструкції Додатку КІК до Декларації «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених з частини прибутку контрольованої іноземної компанії» зазначаються данні платниками податку – резидентамиУкраїни, що визнаються контролюючою особою щодо контрольованої іноземної компанії.

Додаток КІК заповнюється окремо по кожній контрольованій іноземній компанії. Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку контрольованої іноземної компанії, розраховуються відповідно до положень статті 392 розділу II Кодексу та підпунктів 170.13, 170.131 статті 170 розділу IV Кодексу.

Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 39Кодексу, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, але Додаток КІК до Декларації підлягає заповненню із зазначенням інформації про нерезидента та фінансових показників у рядках 01-06, в яких проставляється нуль.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.