Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податку у зверненні повідомив, щоє фізичною особою – підприємцем– платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотка (на ….. року), який не є власником, орендарем, користувачем земельних ділянок, які віднесені до сілльськогосподарських угідь, подано декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні на 12 місяців 2022 року – звітна (далі – Декларація).
Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чому сума нарахувань після подання Декларації була відображена в електронному кабінеті платника, а потім стала надміру сплаченою сумою (переплатою)?
2. Чи необхідно у рядках 1,2,4,6 та 7 продублювати суму єдиного податку за грудень (показник рядка 2), а в рядку 5 поставити «0»? При тому, що податкові зобов'язання не збільшуються та не зменшуються, а залишаються незмінними?
3. Чи є практична/технічна можливість у податкового органу на підставі заяви платника податків привести нарахування єдиного податку за грудень 2022 року у відповідність до поданої декларації без подання уточнюючої декларації?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом.
Згідно з абзацом першим п.п. 9.7 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (далі – особливий порядок оподаткування), подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, крім випадків передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливий порядок оподаткування, – фізичні особи, у випадку визначення єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), подають звітність за звітний період – грудень як податкову декларацію платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року, в якій розраховують зобов’язання платників єдиного податку наростаючим підсумком та визначають відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, (абзац другий п.п. 9.7 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Податкові декларації, крім випадків, передбачених Кодексу, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).
Платники єдиного податку третьої групи (крім електронних резидентів (е-резидентів) сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ст. 295 Кодексу).
Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (абзац тринадцятий п. 57.1 ст. 57 Кодексу).
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності з 01 серпня 2023 року, зокрема, скасовано з 01 серпня 2023 року особливий порядок оподаткування та автоматично повернуто таких платників на систему оподаткування, на якій вони перебували до моменту переходу на особливий порядок оподаткування.
Відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС наявна інформація щодо подання ( ) до ГУ ДПС у ( ), зокрема, Декларації з додатком 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за ( ) року від ( ) № ( ).
В зазначеній Декларації задекларований обсяг доходу (рядок 01) у сумі( ) грн, сума податкових зобов’язань за податковий звітний місяць(рядок 02) – ( ) грн, позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 03) та сума єдиного податку до сплати з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 04) – показники відсутні.
У зв’язку з тим, що з 01 серпня 2023 року фізичні особи – підприємці втратили особливий порядок оподаткування та з метою недопущення некоректного відображення показників в інтегрованій картці платників єдиного податку, Державною податковою службою України імпортовано до інтегрованої картки платника нарахування по єдиному податку за ( ) року у сумі ( ) грн по терміну сплати ( ).
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |