X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.04.2024 р. № 2312/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку відображення в податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту. Перевезення товарів з митної території України здійснюється залученим перевізником-резидентом автомобільним транспортом (далі – Транспортна компанія). Вартість послуг Транспортної компанії не включаються до вартості товару, а перевиставляються  окремим рядком в інвойсі та електронній митній декларації.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи потрібно в декларації відображати в окремих рядках операції з вивезення товарів за межі митної території України (рядок 2.1) та операції з постачання послуг з міжнародного перевезення (рядок 3)?

Оскільки у зверненні не зазначено інформацію про те, хто є перевізником (платник ПДВ, неплатник ПДВ),  на підставі яких договорів та згідно з якими умовами здійснюються зазначені у зверненні операції, то у ДПС відсутня можливість надати висновок з питань практичного використання норм законодавства у конкретних ситуаціях. У зв’язку з чим ДПС  надає роз’яснення загальних норм Кодексу щодо оподаткування ПДВ вказаних вище операції.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Згідно з підпунктами «а», «б», «г» і «е» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України;

вивезення товарів за межі митної території України;

постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою. При цьому товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України (далі – Митний кодекс).

Базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в митній декларації, оформленій відповідно до вимог Митного кодексу.

Таким чином, вартість послуг з доставки товарів покупцю не входить до загальної вартості експортованих товарів та у разі, якщо така доставка здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом, оподатковується ПДВ відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу.

При цьому, у випадку залучення до міжнародного перевезення перевізників, нульова ставка, визначена підпунктом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу, застосовується саме такими перевізниками до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21), відповідно до якого:

у рядках 1.1, 1.2, 1.3 декларації вказуються (залежно від ставки оподаткування) дані операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V Кодексу (підпункт 2 пункту 3 розділу V Порядку № 21); 

у рядку 2.1 декларації вказуться обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної ториторії України, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою відповідно до вимог підпункту 195.1.1 пункту 195.1 та пункту 195.2 статті 195 розділу V Кодексу (підпункт 3 пункту 3 розділу V Порядку № 21);

у рядку 3 декларації вказуються обсяги постачання товарів/послуг, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою відповідно до вимог підпунктів 195.1.2, 195.1.3 пункту 195.1 статті 195, пункту 211.1 статті 211 розділу V та пунктів 8 та 75 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (підпункт 4 пункту 3 розділу V Порядку № 21);

у рядку 5 декларації вказуються обсяги операцій з: постачання товарів/послуг, що не є обєктом оподаткування ПДВ; постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу; постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ та коригування за такими операціями (підпункт 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21).

Отже, зокрема, операції з постачання послуг з міжнародного перевезення відображаються у рядку 3 Розділу І «Податкові зобов’язання» декларації особою, яка безпосередньо постачає вказані послуги, за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Водночас, надання висновку щодо порядку оподаткування ПДВ окремих господарських операцій, що здійснюються платником податку, можливе лише за умови детального дослідження суті укладених між учасниками таких операцій договорів, первинних документів, оформленням яких такі операції  супроводжувались, та опису фактичних обставин господарських операцій.

Відповідно до норм чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).