X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.04.2024 р. № 2322/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (    ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, 09 травня 2023 року Товариство отримало статус резидента Дія Сіті, про те не відповідає вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої статті 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. За якою ставкою необхідно нараховувати та утримувати податок на доходи фізичних осіб з доходів платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті?

2. Відповідно до підпункту 170.141.5 пункту 170.141 статті 170 Кодексу резидент Дія Сіті має самостійно нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу, чи не суперечить дана норма підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Кодексу, відповідно до якої податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податків, зобов’язаний утримати податок із суми такого доходу за рахунок такого платника податку?

3. Чи має право податковий агент - резидент Дія Сіті застосовувати ставку, визначену у пункті 167.2 статті 167 Кодексу, щодо нарахованих доходів, передбачених у підпунктах «а» - «б» підпункту 170.141.5 пункту 170.141статті 170 Кодексу, якщо такий податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав  вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»?

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначаються Законом № 1667.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1667 правовий режим Дія Сіті – сукупність правових норм, якими визначаються права та обов’язки особи, що виникають, змінюються та припиняються у зв’язку із зверненням про набуття, набуттям та втратою статусу резидента Дія Сіті, а також особливості регулювання відносин за участю резидента Дія Сіті і щодо участі у його статутному капіталі.

Резидент Дія Сіті – юридична особа, яка відповідно до Закону № 1667 набула статусу резидента Дія Сіті та згідно з інформацією, що міститься у реєстрі Дія Сіті, перебуває у зазначеному статусі.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 5 Закону № 1667 резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає, зокрема, таким вимогам:

 розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, кожного календарного місяця становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця;

 середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менше дев’яти осіб.

Для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів – на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону № 1667, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб – підприємців, – на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством(пункт 4 частини першої статті 5 Закону № 1667).

При цьому спеціалісти резидента Дія Сіті – це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеному в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах (підпункт 14.1.283 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

 Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидентів Дія Сіті встановлені пунктом 170.141статті 170 Кодексу, відповідно до підпункту 170.141.1якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.

Відповідно до підпункту 170.141.2 пункту 170.141статті 170 Кодексу за ставкою 5 відсотків, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням:

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Разом з тим, підпунктом 170.141.5 пункту 170.141 статті 170 Кодексу передбачено, що у разі якщо податковий агент - резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої статті 5 Закону № 1667, такий податковий агент зобов'язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – податковий розрахунок) самостійно нарахувати податок за ставкою 18 відсотків, встановленою пунктом 167.1 статті 167 Кодексу, щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених у підпунктах «а» - «б» підпункту 170.141.2 пункту 170.141статті 170 Кодексу, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та сплатити його до подання податкового розрахунку.

При цьому сума такого сплаченого податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті.

Враховуючи викладене вище, особливості виконання резидентом Дія Сіті функцій податкового агента щодо нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб щодо доходів, нарахованих (виплачених) на користь працівників - спеціалістів резидента Дія Сіті, регулюються  пунктом 170.141статті 170 Кодексу.

Так, доходи спеціалістів резидента Дія Сіті, визначні  підпунктом 170.141.2 пункту 170. 141статті 170 Кодексу, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків за умови дотримання усіх вимог, встановлених пунктом 170.141статті 170 Кодексу.

У разі якщо податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої статті 5 Закону № 1667,то такий податковий агент щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених у підпунктах «а» - «б» підпункту 170.141.2 пункту 170.141статті 170 Кодексу, самостійно нарахує  податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та сплачує його до подання податкового розрахунку.

Водночас податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податківм (пункт 18.2 статті 18 Кодексу).

Одночасно зауважуємо, що позиція з порушеного питання погоджується з Міністерством фінансів України.

Крім того, відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з пункту 52.2 статті 52 Кодексу, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.