Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації з питаньпрактичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що між ним та нерезидентом було укладено зовнішньоекономічний договір про закупівлю товару. На виконання договору перераховано нерезиденту кошти за товар, але нерезидент здійснив поставку товару на суму меншу,ніж було сплачено кошти.
Також, до звернення Товариство надало копії документів:
1) договір купівлі-продажу;
2) виконавчий лист про сплату боргу в рамках виконавчого провадження без постанови суду;
3) рішення до виконавчого провадження про призупинення виконавчого провадження у зв’язку із запереченнями боржника проти виконавчого провадження;
4) постанову суду про початок судового слідства за позовом Товариства про скасування заперечень боржника проти виконавчого провадження;
5) протокол судового засідання суду.
Враховуючи викладене вище, платник податків просить надати консультацію з таких питань:
1) Чи зупиняється встановлений Національним банком України (далі – НБУ) граничний строк розрахунків і пеня за порушення строку в цей період не нараховується з дня прийняття підрозділом Державної виконавчої служби країни нерезидента до провадження заяви Товариства по стягненню з нерезидента заборгованості та відкриття виконавчого провадження щодо вартості непоставленого товару за договором?
2) Чи є належним підтвердженням згідно зі статтею 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473) того, що строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупинено і пеня за порушення строку в цей період не нараховується, наявність та продовження судового розгляду в суді про скасування заперечень боржника, поданих в рамках виконавчого провадження відкритого підрозділом Державної виконавчої служби країни нерезидента за заявою Товариства, що підтверджується відповідними постановами та протоколами суду?
Щодо питань 1 і 2.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону № 2473 питання здійснення валютних операцій, основи валютного регулювання та нагляду, регулюються виключно Законом № 2473.
На час перерахування Товариством коштів нерезиденту за товар граничні строки розрахунків за операціями з імпорту товарів, встановлені пунктом 142постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова № 18), становили180 календарних днів.
У разі встановлення НБУ граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого НБУ граничного строку розрахунків з дня здійснення попередньої оплати (частина третя статті 13 Закону № 2473).
Водночас частиною п’ятою статті 13 Закону № 2473 визначено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із статті 13 Закону № 2473, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотків суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом НБУ, встановленим на день виникнення заборгованості.
Питання зупинення граничних строків та нарахування пені визначено частиною сьомою статті 13 Закону № 2473, а саме, у разі прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.
Враховуючи викладене, повідомляємо, що строк, встановлений відповідно до статті 13 Закону № 2473, зупиняється з дня прийняття до провадження Державною виконавчою службою країни нерезидента заяви Товариства про стягнення з нерезидента заборгованості та відкриття виконавчого провадженнящодо вартості непоставленого товару за договором, а пеня за порушення строку в цей період не нараховується.
Продовження судового розгляду в суді про скасування заперечень боржника, поданих в рамках виконавчого провадження, відкритого підрозділом Державної виконавчої служби країни нерезидента за заявою Товариства, з врахуванням того, що на час судового розгляду призупинено виконавче провадження, є належним підтвердженням для зупинення строку, встановленого відповідно до статті 13 Закону № 2473, та ненарахування пені.
Водночас зазначаємо, що у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за документом про стягнення заборгованості строк, встановлений відповідно достатті 13 Закону № 2473, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |