Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, між Товариством та нерезидентом укладено контракт на придбання виробничого обладнання та отримання послуг з шеф-монтажу, пуску обладнання, а також дистанційного навчання (через мережу Інтернет, за допомогою комп’ютерних програм) працівників Товариства щодо користування (використання) таким обладнанням із визначеним терміном та графіком вказаного навчання.
При цьому вартість послуг у контракті визначена окремо від вартості обладнання.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію:
1) щодо визначення місця постачання для послуг з шеф-монтажу та дистанційного навчання через мережу Інтернет (за допомогою комп’ютерних програм) в описаній у зверненні ситуації;
2) щодо оподаткування ПДВ операцій нерезидента з постачання Товариству послуг з шеф-монтажу та дистанційного навчання через мережу Інтернет (за допомогою комп’ютерних програм) та необхідності відображення таких операцій у податковій декларації з ПДВ в описаній у зверненні ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, є місце фактичного їх постачання (підпункт 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг, зокрема, належать консультаційні послуги, а також надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем (підпункт «в» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання зазначених у зверненні послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Таким чином, з метою застосування правил оподаткування ПДВ до операції нерезидента з постачання Товариству тих, чи інших послуг необхідно чітко ідентифікувати фактичну сутність здійснюваної операції та встановити належність послуг, що отримуються Товариством, до відповідної категорії послуг, визначених пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ.
Особливості оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначено у статях 180 і 208 розділу V ПКУ. Згідно з пунктом 180.2 статті 180 розділу V ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг, крім випадків, встановлених статтею 2081 розділу V ПКУ.
Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21).
Підпунктом 7 пункту 3 розділу V Порядку № 21 визначено, що обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України, а також коригування податкових зобов'язань, нарахованих за такими операціями, що оподатковуються за основною ставкою, вказуються у рядку 6.1 податкової декларації з ПДВ.
Підпунктом 1 пункту 4 розділу V Порядку № 21 визначено, що обсяги отриманих на митній території України від нерезидента послуг, а також коригування податкового кредиту за такими операціями, що оподатковуються за основною ставкою, відображаються у рядку 13.1 податкової декларації з ПДВ.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 і 2
У разі, якщо зазначені у зверненні послуги відносяться до категорії послуг, пов'язаних з рухомим майном, що визначені підпунктом 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг є місце фактичного їх постачання. Якщо місце фактичного постачання таких послуг визначено на митній території України, то операція нерезидента (постачальника) з постачання таких послуг Товариству (отримувачу) буде об’єктом оподаткування ПДВ. Якщо місце фактичного постачання таких послуг визначено за межами митної території України, то операція нерезидента (постачальника) з постачання таких послуг Товариству (отримувачу) не буде об’єктом оподаткування ПДВ.
Якщо зазначені у зверненні послуги відносяться до категорії послуг, визначених пунктом 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг вважається місце, в якому їх отримувач зареєстрований як суб'єкт господарювання. Оскільки отримувачем таких послуг є Товариство, то операція нерезидента (постачальника) з постачання таких послуг Товариству (отримувачу) буде об’єктом оподаткування ПДВ.
Водночас, за операцією нерезидента (постачальника) з постачання послуг Товариству (отримувачу), яка є об’єктом оподаткування ПДВ, Товариство як отримувач таких послуг від нерезидента зобов’язане у податковій декларації з ПДВ за відповідний звітний (податковий) період одночасно відобразити обсяги постачання і суму сформованих податкових зобов’язань з ПДВ у рядку 6.1 та обсяги придбання і суму сформованого податкового кредиту з ПДВ у рядку 13.1.
Якщо зазначені у зверненні послуги не відносяться до категорії послуг, визначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання таких послуг буде місце реєстрації їх постачальника. Оскільки постачальником таких послуг буде нерезидент, який зареєстрований за межами митної території України, то операція нерезидента (постачальника) з постачання таких послуг Товариству (отримувачу) не буде об’єктом оподаткування ПДВ.
З питання віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг та визначення коду для таких послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), враховуючи положення листа Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, ДПС рекомендує звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |