X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.04.2024 р. № 2258/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Акціонерного товариства «_______» (далі – Банк) щодо окремих питань коригування фінансового результату до оподаткування при формуванні забезпечень для відшкодування наступних (майбутніх) витрат та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Відповідно до наданої у зверненні Банку інформації прийнято рішення щодо формування резерву на утримання управлінського персоналу, який виконує критично важливі функції для забезпечення стабільного та безперервного функціонування такого Банку. У бухгалтерському обліку Банку визнано резерв на утримання персоналу у гривні, що є еквівалентом суми в євро за офіційним курсом Національного банку України на дату формування резерву.

У подальшому в бухгалтерському обліку Банку резерв на утримання персоналу, що був сформований за офіційним курсом Національного банку України, станом на кінець кожного кварталу підлягає коригуванню (збільшенню / зменшенню) за офіційним курсом Національного банку України щодо євро на дату балансу.   

У зв’язку із викладеним вище платник податків звертається за отриманням індивідуальної податкової консультації з такого запитання:

чи необхідно проводити збільшення / зменшення фінансового результату до оподаткування Банку на суми коригування за офіційним курсом Національного банку України на дату балансу раніше створеного резерву на утримання персоналу при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток?

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодекс об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Різниці, що виникають при формуванні забезпечень для відшкодування наступних (майбутніх) витрат, встановлено п. 139.1 ст. 139 Кодексу.

Відповідно до п.п. 139.1.1 п. 139.1 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на створення забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується згідно з п.п. 139.1.2 п. 139.1 ст. 139 Кодексу:

 на суму використання створених забезпечень (резервів) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати), сформованого відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

 на суму коригування (зменшення) забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) на відпустки працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Таким чином, суми витрат на створення банком забезпечень на відпустки працівникам, інші виплати, пов’язані з оплатою праці, та витрати на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати, і курсові різниці за такими операціями в іноземній валюті відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Національному банку України та банках встановлюється Національним банком України відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами (далі – Закон № 996) та міжнародних стандартів фінансової звітності (абзац перший частини третьої ст. 6 Закону № 996).

Тож питання бухгалтерського обліку витрат на створення вищезазначених резервів та визначення курсових різниць за такими операціями в іноземній валюті при визначенні фінансового результату до оподаткування належать до компетенції Національного банку України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).