X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.04.2024 р. № 2308/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Фермерського господарства «________» (далі – Фермерське господарство) щодо окремих питань визначення податкових (звітних) періодів з податку на прибуток підприємств платниками такого податку, які є виробниками сільськогосподарської продукції, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє. 

Згідно із зверненням Фермерське господарство втратило статус платника єдиного податку четвертої групи з 2024 року у зв’язку з тим, що частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) 2023 рік становить менше, ніж 75 відсотків. При цьому дохід від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва Фермерського господарства за попередній податковий (звітний) 2023 рік перевищує 50 відсотків загальної суми доходу.

У зв’язку з переведенням на загальну систему оподаткування платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких запитань:

1. Чи передбачено нормами Кодексу для платника податків, що є виробником сільськогосподарської продукції, який з 01.01.2024 зареєстрований як новостворений платник податку на прибуток підприємств, безумовний обов’язок застосовувати у 2024 році податкові (звітні) періоди з податку на прибуток підприємств квартал, півріччя, три квартали?

2. Чи має право Фермерське господарство у першому звітному 2024 році застосовувати календарний річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств як новостворений платник цього податку, як платник податку, річний податковий (звітний) період для якого починається з дати переходу на загальну систему оподаткування і закінчується останнім календарним днем такого річного податкового (звітного) періоду?

 

Щодо запитань 1 та 2

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, як встановлено п. 137.4 статті 137 Кодексу, крім випадків, передбачених п. 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім, зокрема:

 виробників сільськогосподарської продукції, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року.

Для цілей оподаткування податком на прибуток до підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, належать підприємства, дохід яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік перевищує 50 відсотків загальної суми доходу (п.п. 137.4.1 п. 137.4 ст.137 Кодексу);

у разі якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду (п.п. 137.4.2 п. 137.4 ст.137 Кодексу).

Відповідно до підпунктів «а» – «в» п. 137.5 ст. 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку на прибуток підприємств, зокрема:

платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;

виробників сільськогосподарської продукції;

платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Отже, виробник сільськогосподарської продукції, який втратив статус платника єдиного податку четвертої групи та перейшов зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на загальну систему оподаткування у 2024 році і не обирає «особливий» річний податковий (звітний) період, передбачений для виробників сільськогосподарської продукції (з 01.07.2024 по 30.06.2025), у першому звітному 2024 році застосовує календарний річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств як новостворений платник такого податку. Тобто річний податковий (звітний) період для такого платника податку на прибуток підприємств починається з дати переходу на загальну систему оподаткування (з 01.01.2024 згідно із зверненням) і закінчується останнім календарним днем такого річного податкового (звітного) періоду.

В подальшому для виробника сільськогосподарської продукції, який у 2024 році перейшов зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на загальну систему оподаткування, не обрав «особливий» річний податковий (звітний) період для податку на прибуток підприємств з 01.07.2024 по 30.06.2025, та у якого річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за 2024 рік:

 не перевищуватиме 40 мільйонів гривень – у 2025 році застосовується календарний річний податковий (звітний) період, який починається з 1 січня і закінчується  31 грудня 2025 року;

перевищуватиме 40 мільйонів гривень – у 2025 році застосовуються такі податкові (звітні) періоди для податку на прибуток підприємств, як календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).