X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.04.2024 р. № 2347/ІПК/26-15-24-01-13-08

Головне управління ДПС у м. Києві керуючись п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) розглянуло звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків – Товариство з обмеженою відповідальністю - покупець (далі – Товариство), яке проводить аграрну діяльність, повідомляє про купівлю протягом звітного (податкового) року у фізичної особи – продавця значної кількості земельних ділянок із цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», розташованих на території України, які перебували у власності фізичної особи – продавця як такі, що безпосередньо отримані у процесі приватизації земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також набуті у власність у порядку спадкування.

Платник податку – Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи існує порядок чи алгоритм визначення послідовності продажу об’єктів нерухомого майна (земельних ділянок) у випадку укладання з фізичною особою двох, трьох і більше договорів купівлі – продажу в один день звітного (податкового) періоду з метою визначення розміру застосування ставки оподаткування податком на доходи фізичної особи ( далі – ПДФО) від такого продажу?

2. Чи може Товариство, скориставшись правом відповідно до пп.169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ на перерахунок сум нарахованих доходів фізичній особі – продавцю (у зв’язку зі зміною ознаки доходу, отриманого фізичною особою раніше), відкоригувати суми раніше задекларованих та сплачених до бюджету ПДФО та військового збору та мати в обліку за результатами таких дій переплату (надміру сплачені грошові зобов’язання) з вищезазначених податків в інтегрованій картці платника, з можливістю її подальшого використання Товариством в рахунок погашення майбутніх податкових зобов’язань чи боргу з цих же чи інших податків та платежів або повернення надміру сплачених грошових зобов’язань на розрахунковий рахунок Товариства? Якщо так, то за яким механізмом (за якими діями) Товариство може це здійснити?

Щодо першого питання.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ.

Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента чи нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ (пп.164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця визначено ст. 172 ПКУ.

Відповідно до п. 172.7 ст. 172 ПКУ якщо стороною договору купівлі-продажу, міни чи іншого відчуження об’єкта нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, є юридична особа чи самозайнята особа, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну) (п. 172.7 ст. 172 ПКУ).

Слід зазначити, що нормами ст. 172 ПКУ не передбачена послідовність чи черговість продажу об’єктів нерухомого майна (земельних ділянок).

Разом з тим, послідовність продажу об’єктів нерухомого майна, в тому числі земельних ділянок визначається фізичною особою – продавцем самостійно.

Щодо другого питання.

Порядок проведення перерахунку сум доходів, зокрема, визначений п. 169.4
ст. 169 ПКУ.

Підпунктом 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ передбачено, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Податкові агенти згідно з п. 176.2 ст. 176 ПКУ зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок на доходи фізичних осіб з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до контролюючого органу за основним місцем обліку.

 

Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями затверджені форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок).

Результати перерахунку сум доходів, нарахованих платнику податку відображаються податковим агентом у додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – додаток 4ДФ) до Розрахунку.

Коригування показників додатка 4ДФ до Розрахунку проводиться у відповідності з п. 10 розд. V Порядку.

Коригування поданого і прийнятого Розрахунків проводяться на підставі самостійно виявлених платником помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом (п. 1 розд. V Порядку).

Отже, з урахуванням вищезазначеного,  податковий агент має право здійснити перерахунок сум доходів, нарахованих платнику податку за будь-який період та відобразити результати такого перерахунку у додатку 4 ДФ до Розрахунку у кварталі (звітному періоді місяці), в якому проведено такий перерахунок.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.