Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ( ),щодо практичного застосування норм чинного законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що ( ) він набув частку у іноземній контрольованій компанії( ), про що було подано Повідомлення про набуття частки в іноземній юридичній особі. Іноземна юридична особа була зареєстрована ( ) згідно з законодавством ( ). Відповідно до законодавства ( ) для новоствореної компанії датою складання річного звіту є день, що настає після закінчення вісімнадцяти місяців з дати реєстрації компанії. Дата річного звіту може бути продовжена шляхом повідомлення Реєстратора компаній про нову дату річного звіту компанії до закінчення дати річного звіту за цей конкретний рік. Нова дата річного звіту не може перевищувати 3 місяців з дати річного звіту компанії і не може виходити за межі останнього дня календарного року. Тобто для іноземної компанії, яка була зареєстрована ( ) – перша подача фінансової звітності за період 03.07.2023–31.12.2023 до 04.01.2025, максимальна дата продовження подачі фінансової звітності за період 03.07.2023–31.12.2023 до 04.04.2025.
Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана зі складністю застосування Кодексу та полягає у необхідності формування чіткого розуміння обсягу податкових обов’язків, що виникають в наслідок вищезазначених обставин.
У своєму зверненні платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування норм чинного законодавства стосовно контрольованих іноземних компаній з таких питань:
1. Як застосовуються норми Кодексу, що зазначені у п.п. 392.5.4 п. 392.5 ст. 392 розділу I Кодексущодо подачі Звіту про контрольовані іноземні компанії, якщо до дати подання декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік контролююча особа не може забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії і виконати обов’язок подати повний звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітнім (податковим) роком в зв’язку з особливостями подачі звітності в юрисдикції іноземної компанії, якими встановлено подача звітності 04.01.2025 або (у разі подовження строку) до 04.04.2025?
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (п.п. 392.1.1 п.392.1 ст. 392 розділу I Кодексу).
Підпунктом 392.5.1 п. 392.5 ст. 392 розділу I Кодексу визначено, що для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року.
Пунктом 392.5 ст. 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема,
п.п. 392.5.2 п. 392.5 ст. 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період (п.п. 392.5.2 п.392.5 ст. 392 розділу I Кодексу).
У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» – «в» п.п. 392.5.3 п. 392.5 ст. 392 Кодексу.
Контролююча особа зобов'язана подати повний звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком (п.п. 392.5.4 п. 392.5 ст. 392 розділу I Кодексу).
Об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею (п.п. 392.2.2 п. 392.2 ст. 392 розділу I Кодексу).
Для цілей ст. 392 розділу I Кодексу скоригованим прибутком контрольованої іноземної компанії визнається прибуток контрольованої іноземної компанії до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються контрольованою іноземною компанією, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції (п.п. 392.3.1
п. 392.3 ст. 392 розділу I Кодексу).
З огляду на зазначене контролююча особа, яка не має можливості забезпечити складання фінансової звітностіконтрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до 01.05.2024, така особа має право подати звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, з обов’язковим поданням повного Звіту про контрольовані іноземні компанії до 31.12.2024.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |