X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.04.2024 р. № 2386/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянулазверненнящодо відображення сум гранту та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до інформації, наданої заявником, товариство планує отримати гранд за програмою міжнародної технічної допомоги (далі – МТД) «EU4Business: конкурентоспроможність  та інтернаціоналізація МСП в рамках та на виконання Грантового договору між німецьким товариством міжнародного співробітництва «GIZ» та МБО «Фонд Східна Європа».

Заявник стверджує, що у разі якщо гранти надаються в рамках проєктів МТД, то підприємства можуть скористатися пільгою з податку на прибуток. В підтвердження своєї позиції заявник приводить норми ст. 8 Договору між Урядом України та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні,підписаного 12.06.2007, ратифікованого 04.06.2008, відповідно до яких усі імпортовані та вироблені в Україні обладнання, матеріали, роботи та послуги, включаючи консультаційні послуги, які використовуються для надання Технічної допомоги або для грантового співфінансування і фінансуються за рахунок Грантових коштів, звільняються від будь-яких податків і зборів або обов’язкових платежів, що стягуються Україною або на території України.

Заявник запитує:

1. Чи має право підприємство зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму отриманого гранту за програмою МТД «EU4Business: конкурентоспроможність  та інтернаціоналізація МСП в рамках та на виконання Грантового договору між німецьким товариством міжнародного співробітництва «GIZ» та МБО «Фонд Східна Європа»?

2. Як відобразити суму отриманого гранту в декларації з податку на прибуток підприємств в частині доходів та витрат, якщо за кошти вищезазначеного гранту будуть придбані виробничі запаси з ПДВ?

Щодо питань 1-2

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2023 № 822 «Деякі питання надання допомоги в рамках програми міжнародної технічної допомоги «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» встановлено, що виплата допомоги суб'єктам мікропідприємництва здійснюється до 31 грудня 2023 р. німецькою федеральною компанією «DeutscheGesellschaftfrInternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH» через уповноважену організацію - Фонд розвитку підприємництва, а суб'єктам малого підприємництва виплата допомоги здійснюється до 29 лютого 2024 р. німецькою федеральною компанією «DeutscheGesellschaftfrInternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH» через уповноважену організацію - громадську спілку «Фонд підтримки реформ в Україні».

Процедуру залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, в тому числі державної реєстрації, моніторингу проектів (програм), акредитації виконавців (юридичних осіб - нерезидентів), регламентовано порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок).

Відповідно до Порядку № 153 грантова угода – угода між донором або виконавцем та реципієнтом про передачу фінансових ресурсів (грантів) у національній чи іноземній валюті в рамках проєкту (програми). МТД може залучатись, зокрема, у вигляді фінансових ресурсів (грантів) у національній чи іноземній валюті.

Згідно з п.п. 11 - 13 Порядку проєкти (програми) підлягають обовʼязковій державній реєстрації.Державна реєстрація проектів (програм) є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України. Державна реєстрація проектів (програм) провадиться Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Відповідно п. 23 Порядку, у разі виникнення необхідності в реалізації права на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України, Секретаріат Кабінету Міністрів України надсилає у пʼятиденний строк після реєстрації проєкту (програми) ДПС та Держмитслужбі копію реєстраційної картки проєкту (програми) та копію плану закупівлі в електронному вигляді з метою інформування про наявність податкових пільг, передбачених законодавством та міжнародними договорами України в рамках реалізації проектів (програм).

Виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, повʼязаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення обʼєкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку. У разі коли виконавцем є юридична особа - нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України.

Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX Кодексу.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Отже, при формуванні фінансового результату до оподаткування використовуються дані бухгалтерського обліку із відповідним коригуванням на різниці, встановлені нормами Кодексу.

Оскільки заявником не надана реєстраційна картка проєкту (програми) і не вказаний міжнародний договір, в рамках якого здійснюється МТД, то надати однозначну відповідь щодо отримання пільги з податку на прибуток товариством немає можливості.

Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХімплементуєпроєкти міжнародної технічної допомоги в Україні відповідно до Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччинапро консультування і технічне співробітництво, ратифікованої Законом України від 24 січня 1997 року № 32/97-ВР (далі – Рамкова угода).

Статтею 8 Рамкової угоди встановлено, що матеріали, що ввозяться в Україну за дорученням Уряду Федеративної Республіки Німеччина або виконавця для реалізації проектів, звільняються в Україні від ліцензування, сплати всіх видів мита, зборів та інших платежів. Митне оформлення цих матеріалів забезпечується у найкоротші терміни. Це звільнення застосовується також до матеріалів, придбаних в Україні, за заявою виконавця або відрядженого фахівця.

При цьому Рамковою угодоюне передбачені пільги з податку на прибуток підприємств щодо сум отриманихза грантомкоштів.

Одночасно повідомляємо, що норми Договору між Урядом України та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні, підписаного 12.06.2007, ратифікованого 04.06.2008 (далі – Договір) використовуються виключно для тих проєктів МТД, які фінансуються Європейським Банком Реконструкції та Розвитку, в інших випадках використовуються норми міжнародних договорів, в рамках яких здійснюється фінансування МТД.

Таким чином, для отримання однозначної відповіді щодо пільгового оподаткування податком на прибуток сум гранту недостатньо інформації, зокрема даних реєстраційної картки проєкту МТД щодо міжнародного договорув рамках якого здійснюється МТД.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).