X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.04.2024 р. № 2387/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визнання дебіторської заборгованості безнадійною, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє наступне.

Як зазначено у зверненні, між заявником та контрагентом – резидентом Швейцарії було укладено зовнішньоекономічний контракт на поставку кукурудзи 3-го класу. Із загальної суми вартості відвантаженого товару була сплачена лише частина суми. Решта сплачена не була і залишилась у заявника у вигляді заборгованості.

Заявником була подана позовна заява до Господарського суду Київської області про стягнення заборгованості з контрагента. Після набрання законної сили

рішенням суду заявник здійснив заходи щодо визнання та виконання рішення Господарського суду Київської області на території Швейцарської конфедерації, в результаті чого юридичну особу – контрагента було припинено у зв’язку із недостатністю майна у боржника для подальшого погашення заборгованості перед кредиторами. Сума заборгованості залишилася непогашеною.

По вказаній сумі заборгованості заявник створив резерв сумнівних боргів, сума нарахованого резерву відображена в декларації з податку на прибуток в додатку РІ в рядку 2.1.2 як різниця, яка збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Заявник запитує:

1. Чи є безнадійна заборгованість, яка виникла за зовнішньоекономічним договором, визначена такою згідно абзацу «є» п.п. 14.1.11 Кодексу, абзацом «з» п.п. 14.1.11 Кодексу, безповоротною фінансовою допомогою в розумінні п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу?

2. У разі списання підприємством заявника заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом, враховуючи, що контрагент не є резидентом України та не перебуває на загальній системі оподаткування, чи потрібно заявнику збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму списаної дебіторської заборгованості неплатників податку на прибуток, що визнана безнадійною, відобразивши її в декларації з податку на прибуток в додатку РІ в рядку 3.1.10?

Щодо питань 1-2

Підпунктом 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що безповоротна фінансова допомога - це:

сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій, визначаються згідно з вимогами ст. 140 Кодексу.

Так, відповідно до п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту.

Одночасно, п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу.

Безнадійна заборгованість – заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією (п.п. «з» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Умовою для визнання заборгованості безнадійною відповідно до вимог п.п. «з» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу зокрема є припинення юридичної особи, що підтверджується відповідним записом органу, що відповідає за реєстрацію припинення юридичної особи в країні резиденції нерезидента.

Отже, у разі якщо дебіторська заборгованість набуває статусу безнадійної відповідно доп.п. «з»п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, то така заборгованість не є безповоротною фінансовою допомогою і не підлягає коригуванню відповідно до п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).