X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.04.2024 р. № 2400/ІПК/20-40-24-07-06

Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм чинного законодавства та, керуючись ст. 52 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами (далі – ПКУ), з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє.

Платник податків повідомив, що є платником єдиного податку третьої групи. При заповненні додатка 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» до декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Додаток 2), до рядка 02.1 розділу ІІ Додатка 2 було включено суму сплаченого єдиного податку за 4 квартал 2022 року, зобов’язання та сплата за яким виникла у 1 кварталі 2023 року, до розділу І та до рядка 03 розділу ІІ Додатку 2 було включено 20  відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, суборендодавцем яких є юридична особа.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання: чи має право фізична особа – підприємець включити  до Додатку 2 суму сплаченого єдиного податку за 4 квартал 2022  року, сплачений у 1 кварталі 2023 року та 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, суборендодавцем яких є юридична особа? 

Відповідно до п. п. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 ПКУ мінімальне податкове зобов’язання - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПКУ. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.

Частиною другою ст. 22 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІI зі змінами та доповненнями встановлено, що до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об’єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання платників єдиного податку встановлено ст. 2971 ПКУ.

Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).

Згідно з п. 2971.1 ст. 2971 ПКУ та приміткою 1 до Додатка  2 до Декларації (далі – Додаток 2) платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати Додаток 2 у складі Декларації за податковий (звітний) рік.

Показники розділу ІІ Додатка 2 заповнюються в гривнях з двома десятковими знаками з урахуванням приміток до рядків, в яких зазначається, зокрема:

у рядку 01 «Загальне мінімальне податкове зобов’язання (ЗМПЗ)» – значення показника графи 11 рядка 2 розділу І Додатка 2;

у рядку 02 «Загальна сума сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року, у т. ч.» – загальна сума сплачених платником єдиного податку податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь протягом податкового (звітного) року (п. 2971.1. ст. 2971 ПКУ). У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів (п. п. 2971.2, 2971.3, 2971.4 ст. 2971 ПКУ) (примітка 7);

у рядку 02.1 «єдиний податок» – сума сплаченого протягом податкового (звітного) року єдиного податку з урахуванням примітки 8:

- для платника єдиного податку третьої групи у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за податковий (звітний) рік, розрахована відповідно до п. п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, дорівнює або перевищує 75 відсотків та для платника єдиного податку другої групи до суми сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року відноситься єдиний податок, сплачений протягом податкового (звітного) року (п. п. 2971.2, 2971.3 ст. 2971 ПКУ);

- для платника єдиного податку третьої групи у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за податковий (звітний) рік, розрахована відповідно до п. п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, становить менше 75 від. до суми сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року відноситься єдиний податок, сплачений платником єдиного податку третьої групи у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до п. п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 ПКУ (п. 2971.4 ст. 2971 ПКУ).

При цьому сума єдиного податку в частині позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховується у загальній сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок у наступному податковому (звітному) році (п. 2971.8 ст. 2971 ПКУ);

у рядку 03 «20 відсотків витрат на сплату орендної плати» – 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності (п. п 2971.2, 2971.3, 2971.4 ст. 2971 ПКУ) (примітка 5) та відповідає значенню показника графи 12 рядка 2 розділу І Додатка 2;

у рядку 04 «Різниця між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок» – (+/-) значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (показник рядка 01 – показник рядка 02 – показник рядка 03 розділу ІІ Додатку 2). При цьому позитивне значення переноситься до рядка 14.2 Декларації.

Слід зазначити, що частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей глави 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV ПКУ – це питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (п. п. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Згідно з абзацом першим п. 296.3 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п. п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Платники єдиного податку третьої групи  (крім електронних резидентів (е-резидентів) сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ст. 295 ПКУ).

Таким чином, платники  єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок за 4 квартал 2022 року протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал, тобто у  2023 році.

З огляду на зазначене, фізична особа – підприємець платник єдиного податку третьої групи має право включити  до Додатку 2 суму сплаченого єдиного податку за 4 квартал 2022  року, сплачений у 1 кварталі 2023 року та 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, суборендодавцем яких є юридична особа, за умови дотримання вимог передбачених ст. 2971 ПКУ.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.