X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.04.2024 р. № 2417/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства щодо практичного застосування окремих норм законодавства щодо погашення податкового векселя, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У  зверненні Підприємство повідомляє, що основним видом його економічної діяльності є дистиляція, ректифікація та змішування спиртових напоїв. У підприємства в наявності ліцензія на виробництво алкогольних напоїв.

Підприємство повідомляє, що для виробництва горілок, горілок особливих та лікеро-горілчаних напоїв воно закуповує у спиртових заводів спирт етиловий неденатурований. Підприємство сплачує акцизний податок на спирт грошовими коштами, а на окремі партії спирту (у залежності від наявності  обігових коштів), - як забезпечення виконання зобов’язань зі сплати акцизного податку, подає контролюючому органу податковий вексель.

Підприємство зазначає, що під час кожного отримання спирту етилового неденатурованого, за участю представника контролюючого органу на акцизному складі, складає акт про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку, виходячи з фактично отриманої кількості спирту. Цей акт є коригуванням вже сплаченої суми акцизного податку або наданого податкового

векселя. В акті зазначається остаточна сума податку, яка підлягає сплаті.

Як зазначено у зверненні, щомісяця Підприємством за участю представника контролюючого органу проводиться інвентаризація залишків спирту, спиртовмісних рідин та готової продукції (станом на 01 число місяця)  для визначення фактичних втрат кількості спирту при виробництві горілок та лікеро-горілчаних виробів.

Підприємство зазначає, що при зверненні до контролюючого органу із заявою про погашення податкового векселя надає акти про фактично отриману кількість спирту, розрахунки акцизного податку, виходячи з фактично отриманої кількості спирту під вексель, а також – по отриманих партіях спирту, по яких акцизний податок сплачено грошовими коштами до моменту отримання спирту.

Для врахування втрат спирту при його транспортуванні, зберіганні, виробництві готової продукції, до заяви Підприємство надає розрахунок суми зменшення акцизного податку, визначений виходячи із фактично втраченої кількості спирту етилового під час транспортування, зберігання, виробництва готової продукції, а також повернутого невиправного браку, з наданням завірених копій відповідних актів (далі – Розрахунок).

Експорт підакцизних товарів здійснювався Підприємством за посередництва комісіонера-іншого суб’єкта господарювання, який від імені Підприємства, що виступає комітентом, уклав зовнішньоекономічний договір (контракт) з отримувачем-нерезидентом на постачання виробленої Підприємством підакцизної продукції.

Підприємство повідомляє, що попереднього відвантаження або реалізації підакцизних товарів Підприємством комісіонеру не було.

Умовами укладеного між Підприємством (комітентом) та іншим суб’єктом господарювання (комісіонером) договору передбачено, що підакцизна продукція відвантажується на експорт виробником (Підприємством) на адресу нерезидентів без передачі її комісіонеру (іншому суб’єкту господарювання), а в обов’язки комісіонера входить лише укладання ЗЕД-контрактів та специфікацій до них та організація передачі товару від Підприємства у власність покупців-нерезидентів за межами України.

Підприємство зазначає, що товар, визначений зазначеним договором комітентом комісіонеру не передається, не відвантажується та не реалізується, а відвантажується комітентом безпосередньо покупцям-нерезидентам.

Враховуючи зазначене Підприємство запитує:

  1. Чи можливо при погашенні податкового векселя включити до суми зменшення зобов’язань зі сплати акцизного податку суми податку, розраховані виходячи з обсягів втрат спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції (в межах норм, затверджених у встановленому порядку), а також фактично повернутого невиправного браку, якщо такі отримані з партій спирту, до отримання якого акцизний податок сплачувався грошовими коштами?
  2. Чи має право Підприємство включити до розрахунку суми зменшення акцизного податку втрати, понесені при виробництві готової продукції, незалежно від умов отримання спирту (фактична сплата акцизного податку до отримання спирту або подання податкового векселя до контролюючого органу)?
  3. Чи впливає дата понесення втрат спирту на можливість включення їх для зменшення суми акцизного податку при погашенні податкового векселя (наприклад, податковий вексель взято на облік в грудні місяці, чи може Підприємство включити втрати спирту при виробництві готової продукції в листопаді, якщо вони не враховані при остаточних розрахунках за спирт, отриманий для виробництва продукції у листопаді)?
  4. Чи зменшується сума погашення податкового векселя, поданого виробником підакцизної продукції до отримання спирту, на суму акцизного податку, розраховану виходячи з обсягів відвантаженої ним на експорт підакцизної продукції, у разі здійснення експорту (вивезення) підакцизних товарів (продукції) за межі митної території України із використанням договору комісії (виробник є комітентом) – у оформленій митній декларації відомості про виробника такої експортованої підакцизної продукції зазначено у графі 2 «Відправник та Експортер», та у графі 9 як особи, відповідальної за фінансове врегулювання (на звороті митної декларації)?
  5. Чи підлягають оподаткуванню акцизним податком операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України за належно оформленою митною декларацією, в якій виробник такої експортованої підакцизної продукції, зазначений у графі 2 як відправник та експортер, та додатково зазначений у графі 9 як особа, відповідальна за фінансове врегулювання (на звороті митної декларації)?

Щодо питань 1, 2 та 3

Відповідно до п. 225.1 ст. 225 Кодексу суб’єкти господарювання до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів) зобов’язані сплатити акцизний податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов’язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Під час отримання спирту етилового неденатурованого підприємство –векселедавець за участю представника контролюючого органу на акцизному складі складає акт про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку виходячи з фактично отриманої кількості спирту. Цей акт є коригуванням вже сплаченої суми податку або наданого податкового векселя із зазначенням остаточної суми податку, яка підлягає сплаті (п. 225.2 ст. 225 Кодексу).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1260 «Про затвердження Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку» (далі – Порядок № 1260) визначено механізм розрахунку суми зменшення акцизного податку з отриманого спирту етилового неденатурованого на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування та зберігання, у процесі виробництва готової продукції, а також з фактично повернутого невиправного браку відповідно до ст. 225 Кодексу.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1260 суб’єкт господарювання, що здійснює виробництво алкогольних напоїв (крім виноматеріалів) (далі - виробник), зобов’язаний до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого сплатити податок або подати органові державної податкової служби за своїм місцезнаходженням податковий вексель, який забезпечує виконання зобов’язання такого платника, сплатити суму податку, розраховану за ставками для готової продукції.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1260 сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту етилового неденатурованого (згідно з актом про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку) та ставок податку на готову продукцію і зменшується на суму податку, розраховану виходячи з:

фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування (крім горілки та лікеро-горілчаних виробів) та зберігання, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, визначених п. 214.6 ст. 214 Податкового Кодексу України;

фактично повернутого виробником на акцизний склад, на якому виробляється спирт етиловий неденатурований, невиправного браку, що утворився у процесі виробництва готової продукції.

Згідно із п. 5 Порядку № 1260 розрахунок суми зменшення акцизного податку на суму податку проводиться згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Розрахунок суми зменшення акцизного податку, що сплачена до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, проводиться у тому ж порядку, що і за умови видачі податкового векселя (п. 6 Порядку № 1260).

Для виробників лікеро-горілчаної продукції відображення суми акцизного податку з урахуванням фактичних втрат спирту під час транспортування передбачено в Акті про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку (додаток 1 до Порядку № 1260).

Відповідно до п. 7 Порядку № 1260 виробники, які до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого подали органові державної податкової служби за своїм місцезнаходженням податковий вексель, подають розрахунок для зменшення суми податку у векселі, а виробники, які сплатили до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого акцизний податок, подають розрахунок суми зменшення податку разом з декларацією акцизного податку.

Розрахунок зменшення зазначеної у векселі суми акцизного податку з отриманого спирту етилового неденатурованого здійснюється з прив’язкою до партії (партій) спирту етилового неденатурованого, отриманого за векселем.

Отже, для зменшення зазначеної у векселі суми акцизного податку на суму податку з втраченої кількості спирту етилового неденатурованого до розрахунку втрат спирту етилового неденатурованого (згідно з додатком 1 та додатком 2 до Порядку № 1260) необхідно включати втрати спирту етилового неденатурованого, отриманого відповідною партією (партіями), яка/які забезпечені таким векселем.

 

Щодо питання 4

 

У разі експорту (вивезення) підакцизних товарів (продукції) за межі митної території України сума податку для погашення податкового векселя визначається з урахуванням обсягів відвантаженої на експорт продукції згідно з належно оформленою митною декларацією (п. 225.6 ст. 225 Кодексу).

Форма декларації з акцизного податку (далі – Декларація), Порядок її заповнення та подання затверджені наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 № 105/26550 (далі – Порядок № 14) із змінами та доповненнями.

Податкові зобов’язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відс. об’ємних одиниць та більше відображаються у розд. А «Податкові зобов’язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше» (далі – розд. А) Декларації, для заповнення якого використовуються дані, зокрема, з Додатка 3 «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)» (далі – Додаток 3) до Декларації.

Порядок заповнення розд. А Декларації встановлено п. 3 розд. IV Порядку № 14, зокрема, сума акцизного податку за виданими податковими векселями, що підлягають погашенню у звітному (податковому) періоді зазначається в рядку А 1.1 розд. А Декларації та переноситься з графи 16 Додатка 3 до Декларації.

Пунктом 7 розд. V Порядку № 14 визначено порядок заповнення Додатка 3 до Декларації, зокрема, у графі 10 Додатка 3 вказується сума акцизного податку за векселями, виданими відповідно до порядку, встановленого у ст. 225 розд. VI Кодексу, термін оплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці).

При цьому, у графі 13 Додатка 3 до Декларації вказується сума акцизного податку, нарахована з експортних операцій, з реалізації безпосередньо виробниками алкогольних напоїв магазинам безмитної торгівлі, на яку зменшується сума акцизного податку, зазначена у векселі або попередньо сплачена грошовими коштами, у разі підтвердження таких операцій належно оформленими митними деклараціями. Сума акцизного податку зазначена у графі 13 Додатка 3 зменшує суму податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету, яка зазначається у графі 16 Додатка 3 до Декларації.

Отже, сума акцизного податку визначена в податковому векселі підлягає зменшенню на суму акцизного податку, розраховану виходячи з обсягів відвантаженої ним на експорт підакцизної продукції, за рахунок здійснення експорту (вивезення) підакцизних товарів (продукції) за межі митної території України, відповідно до графи 13 Додатка 3 до Декларації.

 

Щодо питання 5

 

Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV (зі змінами і доповненнями) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

При цьому, до об’єктів оподаткування належать, зокрема операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини, є платником акцизного податку.

Пунктом 213.2 ст. 213 Кодексу визначено операції з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню.

Так, відповідно до п.п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України віднесено до операцій, які не підлягають оподаткуванню.

Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація (п. п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу).

Отже, якщо операцію з експорту (вивезення) підакцизної продукції за межі митної території України, у тому числі за договором комісії, здійснює безпосередньо виробник за умови, що не відбувається її відвантаження (реалізація) на митній території України іншим суб’єктам господарювання, то такі операції відповідно до п.п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу не підлягають оподаткуванню акцизним податком, якщо їх вивезення за межі митної території України засвідчено належно оформленою митною декларацією.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультації