Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненнящодоможливості реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунку коригування,якщо з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування, минуло понад 1095 днів,такеруючись статтею52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку складено розрахунок коригування від 29.02.2024 до податкової накладної, складеної 21.12.2020, у реєстрації в ЄРПН якого було відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію щодоможливості реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, якщо з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування, минуло понад 1095 днів, а також чи зупинялися строки такої реєстрації на період дії карантину та/або воєнного стану.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з податку на додану вартість встановлено статтями 187, 198 і 201 Кодексу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексуна дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Кодексу).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог Кодексу та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (зі змінами) (далі – Порядок № 1246).
Згідно положень пункту 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 2001.3, 2001.9 статті 2001 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 № 959/30827 (зі змінами).
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, визначені пунктом 12 Порядку № 1246.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі – квитанція) (пункт 13 Порядку № 1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246 (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причин такого неприйняття (пункт 15 Порядку № 1246).
На період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупинявся перебіг строків, встановлених пунктом 528 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексутимчасово до 01.08.2023, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН.
Слід зазначити, що загальні строки давності встановлені статтею 102 Кодексу тривалістю у три роки (1095 календарних днів).
При цьому нормамиКодексу не передбачено виключень щодо можливості реєстрації розрахунку коригування в ЄРПНпізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування,незалежно від обставин, за яких такий розрахунок коригування складається.
Враховуючи вищезазначене, розрахунок коригування до податкової накладної приймається до реєстрації в ЄРПН, за умови проходження всіх обов’язкових перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, зокрема дотримання строку в 1095 днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування, перебіг якого на період дії карантину та/або воєнного стану (до 01.08.2023)не зупинявся.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |