Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення фізичної особи – підприємця …щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є володільцем гаражного боксу, який розташований у гаражно-будівельному кооперативі, який використовує для здійснення підприємницької діяльності та несе витрати на обслуговування та есплуатацію вказаного майна.
Вказаний кооператив відмовляється отримувати кошти з рахунка фізичної особи – підприємця, вимагаючи при цьому отримання коштів готівкою.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питаннь:
1. Чи має право гаражно-будівельний кооператив відмовитись прийняти безготівковий платіж на покриття витрат по утриманню нерухомого майна та повернути його платнику податків, з підстав порушення вимог законодавства України?
2. Підтвердити право платника податків на здійснення безготівкових платежів з призначенням платежу на покриття витрат по експлуатації нерухомого майна, яке використовується в господарській діяльності?
Статтею 19 Конституції України визначено, зокрема, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу визначено функції контролюючих органів, зокрема, контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації.
Згідно з частиною першою ст. 1087 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) розрахунки за участю фізичних осіб, не пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або безготівковій формі.
Відповідно до частини другої ст. 1087 ЦКУ розрахунки між юридичними особами, а також розрахунки за участю фізичних осіб, пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, провадяться в безготівковій формі. Розрахунки між цими особами можуть провадитися також готівкою, якщо інше не встановлено законом.
Пунктом 10 розділу І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 162, встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Пунктом 4 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року, із змінами, встановлено, що суб'єкти господарювання, які відкрили рахунки в банках і зберігають на цих рахунках свої кошти, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій формі, а також у готівковій формі з дотриманням обмежень та в порядку, установленому законодавством України.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначає Закон України від 10 липня 2003 року № 1087-IV «Про кооперацію» (далі – Закон № 1087), ст. 6 якого встановлено, що кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.
Правовим документом, що регулює діяльність кооперативу є його статут, який, зокрема, визначає права і обов’язки членів кооперативу (ст. 8 Закону № 1087). Члени кооперативу мають додержуватися статуту, як це передбачено ст. 10 Закону № 1087.
При цьому відповідно до законодавчо закріплених за органом ДПС завдань, функцій, обов’язків та прав, орган ДПС не має права втручатися у цивільні відносини між юридичними та/або фізичними особами чи будь-яким чином сприяти вирішенню майнових чи інших претензій на користь одного з них.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |