X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.04.2024 р. № 2442/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі ‒ ПКУ), розглянула звернення фізичної особи – підприємця …..щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків – фізична особа підприємець – платник єдиного податку просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:

1.Чи має право фізична особа – підприємець здійснювати продаж (перепродаж) щебеню (щебеневої продукції), перебуваючи на спрощеній системі оподаткування?

2.Чи підпадає під обмеження п.п.5 п.п.291.5.1 п.291.5 ст. 291 ПКУ реалізація продукції, отриманої після переробки корисних копалин?

Щодо першого та другого питань

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст. 42– 44 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємцімають право без обмеженьсамостійноздійснювати будь-яку підприємницькудіяльність, яку не заборонено законом. Підприємництво здійснюється на основі вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV ПКУ.

Перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

Відповідно до п.п.5 п.п.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання (фізичні особи – підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення.

Згідно зп.п. 14.1.91 п. 14.1 ст. 14 ПКУ корисні копалини – це природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, у тому числі будь-які підземні води, а також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини, які можуть бути використані у сфері матеріального виробництва і споживання безпосередньо або після первинної переробки.

ПостановоюКабінетуМіністрів України від 12 грудня 1994 року№ 827
затверджені переліки корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення.

Враховуючи викладене, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку мають право застосовувати спрощену систему оподаткування за умови, дотримання положень глави 1 розділу XIV ПКУ.

Разом з тим ст. 11 Кодексу України про надра Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України віднесено до органів, що реалізують державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки;геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 25 червня 2020 року№ 614, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечуєформування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки.

Таким чином, з питання віднесення щебня до корисних копалин доцільно звернутися до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України

Водночас зазначаємо, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст.52 ПКУ).