Головне управління ДПС у Львівській області, керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі ‒ Кодекс), розглянуло звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавствата в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні громадянин повідомляє, що є співзасновником іноземної компанії з часткою 50 відсотків статутного копіталу.
Готують звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022-2023 роки. Відповідно до даних фінансової звітності дохід/оборот Компанії перевищує суму 2 млн.євро. Водночас, між Україною та іноземною країною є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування, а також Компанія сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є більшою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні та частка пасивних доходів Компанії є меншою за 50 відсотків загальної суми доходів Компанії з усіх джерел, тобто повністю виконуються виключення, передбачені пунктом 392 .4.1 Податкового кодексу України.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо питання 1
Відповідно до п.п. 39 прим. 2.2.2 п. 39 прим. 2.2 ст. 39 прим. 2 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб платника податку – контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених ст. 39 прим. 2 ПКУ. Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу.
Згідно з п.п. 39 прим. 2.4.1 п. 39 прим. 2.4 ст. 39 прим. 2 Кодексу скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не підлягає включенню, зокрема, до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи у разі додержання таких умов:
а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) контрольованої іноземної компанії є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та
б) виконується будь-яка з таких умов:
контрольована іноземна компанія фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні, визначену п. 136.1 ст. 136 Кодексу, або є меншою за таку ставку не більше ніж на п’ять відсоткових пунктів, або частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відс. загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел.
Водночас, п. 54 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено особливості застосування положень про оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній протягом перехідного періоду, зокрема, першим звітним (податковим) роком для звіту про контрольовані іноземні компанії є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної Декларації за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.
Щодо питання 2-4
Згідно з п.п. 39 прим. 2.5.2 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 Кодексу контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.
До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної Декларації, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною Декларацією за наступний звітний (податковий) період.
Форма Звіту, скороченого Звіту та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок № 254) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254. Згідно з п.п. 7 та 8 розд. І Порядку № 254 Звіт та скорочений Звіт подаються щодо кожної контрольованої іноземної компанії окремо. Звіт складається із заголовної частини, загальних відомостей про контролюючу особу, відомостей про контрольовану іноземну компанію та додатків до Звіту.
У Звіті та в Порядку № 254 чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Тобто, графи Звіту про контрольовані іноземні компанії, в яких є показники для декларування підлягають заповненню. Графи 1-2, 4-9, 11-17, 21-26 та 35 – є обов’язковими для заповнення.
У графі 31 Звіту зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку).
Перелік держав (територій) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 "Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 977".
У графі 32 Звіту зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами - пов'язаними особами, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку).
У графі 33 Звіту зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменуванням нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку).
Перелік організаційно-правових форм затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 480 "Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи".
Графи 25.1-25.3, 26 Звіту про контрольовані іноземні компанії містять числове поле та заповнюються в гривнях без копійок. Графи 25.1-25.3 можуть буди як додатними так і від’ємними або дорівнювати нулю. Графа 26 може бути додатною або дорівнювати нулю. Так, згідно з п. 25 розд. ІІ Порядку № 254 в графах 25.1-25.3 графи 25 Звіту відображається розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності контрольованої іноземної із застосуванням особливостей, встановлених п.п. 39 прим. 2.3.2 п. 39 прим. 2.3 ст. 39 прим. 2 Кодексу.
У графі 25.1 Звіту зазначається фінансовий результат до оподаткування контрольованої іноземної компанії відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються контрольованою іноземною компанією, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
У графі 25.2К Звіту зазначається сума коригування фінансового результату до оподаткування контрольованої іноземної компанії, що дорівнює показнику рядка 03 додатка К до Звіту (далі – Додаток К).
При складанні Додатка К також використовуються показники Додатка ТЦ
(далі – Додаток ТЦ) та додатка ЦП (далі – Додаток ЦП) до Звіту. Додаток ЦП до Звіту складається по контрольованих іноземних компаніях,які здійснювали операції з цінними паперами.
Додаток ТЦ до Звіту складається по контрольованих іноземних компаніях,які здійснювали контрольовані операції, у разі самостійного коригування ціниконтрольованої операції у звітному періоді.
У графі 25.3 Звіту зазначається скоригований прибуток контрольованоїіноземної компанії, що є підсумком граф 25.1 та 25.2К Звіту.
Однак, якщо показники для заповнення Додатків К, ТЦ та ЦП відсутні, то такідодатки не заповнюються та не подаються.
Також зазначаємо, що Наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929 зі змінами, з 01 січня 2023 року запроваджено нову форму Декларації, яка передбачає заповнення окремого додатку КІК для фізичних осіб – контролерів контрольованих іноземних компаній.
Додаток «КІК» заповнюється окремо по кожній контрольованій іноземній компанії. Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку контрольованої іноземної компанії, розраховуються відповідно до положень ст. 39 прим. 2 Кодексу та пп. 170.13, 170.13 прим.1 ст. 170 Кодексу.
Враховуючи викладене, у разі якщо Ви є контролюючою особою то Ви зобов’язаніподати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи та додатком КІК за відповідні календарні роки засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Згідно з підпунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |