Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянуло звернення ... від .... (вх... від ....) щодо оподаткування іноземного доходу, та повідомляє наступне.
Статтею 3 ПКУ передбачено, що положення чинних міжнародних договорів України, якими регулюються питання оподаткування, є частиною податкового законодавства України.
Відповідно до положень ст.13 ПКУ, доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень ПКУ чи міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Одним з таких міжнародних договорів є Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Болгарії про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень від 20.11.1995р., дата ратифікації Україною 23.04.1996р. (далі - Конвенція).
Згідно з п.1 ст.24 «Усунення подвійного оподаткування» Конвенції, з урахуванням положень законодавства України, що стосується звільнення податку, сплаченого на території за межами України (які не будуть суперечити головним принципам цього пункту), болгарський податок, сплачуваний за законодавством Болгарії, та відповідно до цієї Конвенції прямо або шляхом вирахування з прибутку, доходів, із джерел або з оподатковуваної власності розташованої в Болгарії, буде робитись знижка у вигляді кредиту прози відповідного українського податку. Болгарський податок обчислюваний за законодавством Болгарії по відношенню до прибутків, доходу або майна, окремі суми яких не перевищують окремих сум прибутку, доходу або майна, що оподатковуються за українським законодавством, будуть визнаватись як знижка у вигляді кредиту проти українського податку.
З метою цього пункту прибуток або доход, отриманий резидентом України, який може бути оподаткований у Болгарії відповідно до цієї Конвенції, буде вважатися як такий, що виникає в Болгарії.
Оподаткування податком на доходи фізичних осіб іноземних доходів регулюється п.170.11 ПКУ.
Відповідно до пп. 170.11.1 п.170.1 ст.170 ПКУ (в редакції ПКУ, яка діяла до 01.01.2017р.). у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п.167.1 ст.167 ПКУ (18%).
Згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПКУ платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.
Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 ПКУ).
Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п.13.5 ст.13 ПКУ).
При цьому, сума податку з іноземного доходу платника податку - резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України (170.11.4. п. 170.11 с. 170 ПКУ).
Таким чином, свідоцтво, видане територіальним управлінням Національного агентства доходів м.Бургас (Болгарія) від 28.03.2017р. №ИТ-00-3335#3, є підставою для зарахування сплаченого податку за межами України, за умови легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України.
Пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ, встановлений військовий збір. Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, які підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, в тому числі іноземні доходи. Ставка військового збору становить 1,5 відсотки об’єкта оподаткування. Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація) та Інструкції щодо її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015р. №859 (далі -Інструкція 859).
Згідно з розділом III Інструкції 859, сума іноземних доходів, вказується у рядку 10.6 декларації. У графі 3 рядка 10.6 декларації вказується сума іноземних доходів, перерахована
у гривні, з урахуванням норм пп. 164.4 ст. 164 ПКУ.
У графі 6 рядка 10.6 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 18 %.
У графі 7 рядка 10.6 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 1,5 %.
Сума податків, сплачених за кордоном, на яку платник податку має право зменшити суму річного податкового зобов'язання згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст.170 ПКУ, відображається у рядку 21 декларації.
Виходячи з вищенаведених норм ПКУ, іноземний дохід отриманий громадянином України на території Республіки Болгарія, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1.5%. При цьому такий дохід перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
За умови наявності довідки про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування, легалізованої відповідно до п.13.5 ст.13 ПКУ, сума податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб зменшується на суму податків, сплачених за кордоном.
Згідно з п.52.2 ст.52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |