X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.04.2024 р. № 2472/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба Україниза результатами розглядузвернення
ТОВ «» (далі
ТОВ) щодо оподаткування податком на прибуток та ПДВ операцій з відступлення права вимоги боргу від російської федерації щодо знищеного (втраченого) майна (товарів, необоротних активів) внаслідок воєнного, надзвичайного стану як відшкодування шкоди (за пошкоджене, знищене або втрачене майно, до якого є доступ), заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації (далі –рф), та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляєнаступне.

Як зазначено у зверненні, ТОВ має знищені внаслідок агресії рф торгові центри у різних регіонах України, до яких є доступ, та планує відступити право вимоги боргу від рф третій особі у порядку цивільного та господарського судочинства.

ТОВ має усі необхідні документи, визначені чинним законодавством України, що засвідчують пожежі, внаслідок воєнних дій рф та факти знищеного майна.

Право вимоги боргу до рф відповідно до вимог Міжнародних стандартів фінансової звітності (далі – МСФЗ) відноситься до умовних активів.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1.  як, у якій сумі та у якому звітному періоді відображаються у бухгалтерському та податковому обліку операції з відступлення права вимоги на стягнення збитків від рф по знищеним активам (товарам, основним засобам) з метою звернення до суду новим кредитором:
  1. за ціною договору цесії, близько до балансової вартості знищеного актива;
  2. за ціною договору цесії, значно нижчою балансової вартості актива?

2.порядок оподаткування ПДВ до операції з відступлення права вимоги, а саме підтвердити, що операція з відступлення права вимоги цедентами за деліктним зобов’язанням (до подання позову) не є об’єктом оподаткування відповідно до п. 196.1.5 п. 196.1 ст. 196 Кодексу?

 

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Кодексу поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1цього Кодексу.

Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п. 5.3 ст. 5 Кодексу).

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників регулюються цивільним законодавством.

Підстави заміни кредитора у зобов'язанні визначені ст. 512 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 512 ЦКУ кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша ст. 514 ЦКУ).

Щодо питання 1

Відповідно до п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування по операціях з відступлення права вимогина стягнення збитків від рф по знищеним активам (товарам, основним засобам).

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).

Отже, питання відображення у бухгалтерському обліку операцій з відступлення права вимоги на стягнення збитків від рф по знищеним активам (товарам, основним засобам) належать до компетенції Міністерства фінансів України.

Щодо питання 2

Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку зпостачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України.

Відповідно до п.п. 196.1.5 п. 196.1 ст. 196 Кодексу не є об'єктом оподаткування ПДВ  операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій, крім факторингових операцій, якщо об'єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.

Враховуючи викладене вище, операції з відступлення права вимоги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Водночас кожний конкретний випадок стосовно оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися з урахуванням договірних умов і суттєвих обставин здійснення господарських операцій, а також первинних (бухгалтерських) документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).