X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.04.2024 р. № 2474/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомила, що є громадянкою держави (…). Під час перебування у шлюбі, подружжям було набуто право власності на об’єкт нерухомості, яке розташоване на території (…), а також було придбано корпоративні права суб’єктів господарювання.

Так, під час шлюбу подружжям набуті корпоративні права в(…) та право власності на квартиру (…), яка розташована за адресою: (…).

(…)року помер її чоловік (…), громадянин держави (…). Корпоративні права та право власності на нерухоме майно були оформлені на покійного чоловіка (…).

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Чи є доходом отримане нерезидентом дружиною (…) майно за свідоцтвом про право власності на частку суспільному майні подружжя з урахуванням того, що титульний власник майна помер, а саме чоловік (…)?

2. Якщо майно отримане нерезидентом дружиною померлого за свідоцтвом про право власності на частку у спільному майні подружжя є доходом, то за якою ставкою такий дохід оподатковується?

3. Чи буде оподатковуватись під час прийняття спадщини ставкою визначеною п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу частка (…) у суспільній сумісній власності подружжя, а саме корпоративних правах в (…) та об’єкті нерухомості, а саме квартири, що розташована за адресою: (…), яка у відповідності до законодавства становить (…) відсотків та яка не була виділена за життя чоловіка (…)?

Щодо питань першого-третього

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових праввизначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді дарунку, залежно від ступеня споріднення обдаровуваного із дарувальником та їх резидентського статусу.

Пунктом 174.1 ст. 174 Кодексувизначено, що об’єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на, зокрема:об’єкт нерухомості; об’єкт комерційної власності, а саме: корпоративне право.

Відповідно п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 Кодексу визначено, що за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

При цьому членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IVКодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IVКодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки ( п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

При цьому згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексута підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються, зокрема до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (оподатковуються за нульовою ставкою).

Водночас п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу встановлено, що для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується, спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – нерезидента, застосовується ставка податку 18 відс., визначена п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, що успадковується спадкоємцем, який є членом сім’ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкоюта звільняється військовим збором.

Водночас вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – нерезидентаоподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. і військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

При цьому згідно з п. 174.3 ст. 174 Кодексуособами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – дооформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах – дооформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Отже, фізична особа – нерезидент зобов’язана сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. і військовим збором за ставкою 1,5 відс. по кожному об’єкту спадщини, що успадковується, до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.