X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.04.2024 р. № 2477/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (   ), щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції   повідомляє.

Платник податку повідомляє, що організовує проведення заходів (тренінгів, семінарів) в зв’язку з чим виникає необхідність відшкодування витрат на проїзд, харчування та проживання учасників заходу.

Таким чином, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Як визначити максимальний рoзмір відшкoдування витрат на прoживання учасника захoду, який не включається дo загальнoгo місячнoгo (річнoгo) oпoдаткoвуванoгo дoхoду платника пoдатку?

2. Як визначити максимальний рoзмір відшкoдування витрат на прoїзд учасника захoду, який не включається дo загальнoгo місячнoгo (річнoгo) oпoдаткoвуванoгo дoхoду платника пoдатку?

3.  Як визначити максимальний рoзмір відшкoдування витрат на прoїзд учасника захoду, який не включається дo загальнoгo місячнoгo (річнoгo) oпoдаткoвуванoгo дoхoду платника пoдатку, в разі викoристання власнoгo автoмoбіля?

4.  Як визначити максимальний рoзмір відшкoдування витрат на харчування учасника захoду, який не включається дo загальнoгo місячнoгo (річнoгo) oпoдаткoвуванoгo дoхoду платника пoдатку?

5.  Якщo Пoстанoвoю Кабінету Mіністрів України № 98 від 02.02.2021 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (далі – Постанова) відсутні кoнкретні сумoві граничні нoрми рoзміру витрат, чи oзначає це, щo oбмеження суми витрат відсутні?

6. Яким саме спoсoбoм мають бути відшкoдoвані витрати на прoїзд, прoживання та харчування, щoб вoни не включались дo загальнoгo місячнoгo (річнoгo) oпoдаткoвуванoгo дoхoду платника пoдатку?

7. Якщo благoдійна oрганізація сплачує за прoїзд, прoживання та харчування учасників захoду зі свoгo пoтoчнoгo рахунку безпoсередньo пoстачальникам відпoвідних пoслуг, чи такі виплати включаються дo загальнoгo місячнoгo (річнoгo) oпoдаткoвуванoгo дoхoду платника пoдатку?

8.  Яку oзнаку дoхoду зазначати в Об'єднанoму звіті при здійсненні таких відшкoдувань?

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, що не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено ст. 165 Кодексу.

Згідно з абзацом першим п.п. 165.1.42 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми коштів, надані благодійними організаціями, громадськими об'єднаннями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, всеукраїнськими громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю та їх спілками платникам податку – учасникам конгресів, симпозіумів, зборів, конференцій, пленумів, з'їздів, фестивалів, виставок, концертів, реабілітаційних заходів, фізкультурно-спортивних заходів, конкурсів, тренінгів та семінарів, які провадяться такими організаціями, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів та у зворотному напрямку.

Зазначені в абзаці першому п.п. 165.1.42 п. 165.1 ст. 165 Кодексу витрати не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку в межах норм відшкодування витрат на відрядження, встановлених для державних службовців і працівників підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів (абзац другий п.п. 165.1.42 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Норми витрат для державних службовців і установ, що утримуються за рахунок бюджетних коштів встановлені Постановою, відповідно до п.1 якої суми витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, затверджено згідно з додатком 1.

При цьому п. 7 Постанови визначено, що державним службовцям, а також іншим особам, які направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок коштів бюджетів, за наявності підтвердних документів, поданих у паперовій або електронній формі, відшкодовуються, зокрема, витрати:

на проїзд (у тому числі на перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад, а також за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті);

на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), інших житлових приміщеннях;

на побутові послуги, що включені до рахунків на оплату вартості проживання у місцях проживання (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), але не більш як 10 відсотків сум добових витрат для держави, до якої відряджається працівник, визначених у додатку 1 до цієї постанови, за всі дні проживання.

Крім того, відповідно до додатку 1 Постанови суми витрат державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження в межах України, зокрема, сума добових витрат – 300 грн. та гранична сума витрат на найм житлового приміщення за добу не більше як 900 гривень.

Разом з тим відповідно до п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді:

вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених Кодексом для оподаткування прибутку підприємств (п.п. «б» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2–167.5 ст. 167 Кодексу) (п. 167.1 ст. 167 Кодексу).

Крім того, вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»  Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556, із змінами.

Відповідно до довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, доходи, виплачені фізичній особі, відображаються податковим агентом під ознакою доходу:

«127» - дохід у вигляді додаткового блага;

«163» - суми коштів, надані благодійною організацією, яка включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій платникам податку - учасникам тренінгів та семінарів, які проводяться такою організацією, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів та у зворотному напрямку.

Таким чином, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються сума витрат на проїзд, харчування та проживання учасників заходу, що здійснюються організацією в межах норм визначених Постановою, за наявності підтвердних документів, поданих у паперовій або електронній формі.

Разом з тим, якщо кошти за послуги з харчування, проїзду та проживання перераховуються неприбутковою організацією на користь суб’єктів господарювання, тобто фізичній особі не виплачується дохід у вигляді компенсації витрат на проживання, проїзд та харчування, то у розумінні Кодексу вартість цих послуг є доходом платника податків як  додаткове благо і оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах з урахуванням п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Одночасно повідомляємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.