X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.04.2024 р. № 2481/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо суми переплати  в інтегрованій картці платника податків (далі – ІКП) з податку на додану вартість (далі – ПДВ) та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що отримало індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК), щодо використання суми переплати в ІКП з ПДВ, яка виникла за рахунок декларування в податковій декларації з ПДВ за січень 2014 року суми ПДВ, що підлягала бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів.

З урахуванням отриманої ІПК та для конкретизації механізму зменшення податкових зобов’язань з ПДВ за рахунок переплати в ІКП, Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань:

1.Чи виникатиме заборгованість на електронному рахунку в Системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) у випадку погашення  Товариством податкових зобов’язань з ПДВ відповідного звітного періоду за рахунок переплати, що обліковується в ІКП? У випадку, якщо заборгованість наелектронному рахунку виникатиме, чи вважається така заборгованість податковим боргом? Чи буде вважатися сплатою податкових зобов’язань з ПДВ зменшення Товариством податкових зобов’язань з ПДВ за рахунок переплати, що обліковується в ІКП?

2.У разі виникнення заборгованості на електронному рахунку в СЕА ПДВ (далі – електронний рахунок)та погашення Товариством такої заборгованості шляхом перерахування на рахунок в СЕА ПДВ коштів з поточного рахунку Товариства, чи виникатиме переплата на бюджетному рахунку ПДВ? Якщо так, то чи має право Товариство повернути таку суму переплати на свій електронний рахунок в порядку пункту 43.41 статті 43 Кодексу? Чи впливає повернення переплати на електронний рахунок на суму, на яку Товариство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)?

3. Чи існує інший спосіб погашення заборгованості (суто технічний) на електронному рахунку в СЕА ПДВ та які дії для цього має вчинити Товариство? Чи можливий залік переплати на бюджетному рахунку на погашення заборгованості на електронному рахунку в СЕА ПДВ без проходження процедури повернення переплати в порядку статті 43 Кодексу? Якщо так, які дії має вчинити Товариство?

4. Чи існує інший спосіб використання Товариством суми переплати на зменшення податкових зобов’язань з ПДВ, який би не призводив до виникнення заборгованості на електронному рахунку в СЕА ПДВ? Які дії має вжити Товариство щодо погашення податкових зобов’язань з ПДВ за рахунок переплати?

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу I Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.

Щодо питання 1

Основні принципи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 200¹ розділу V та пунктами 33, 34 і 341 підрозділу 2 розділу XX Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).

На рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти, відповідно до пункту 2001.4 статті 2001 розділу V Кодексу:

а) з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу;

б) з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.41 статті 43 розділу ІІ Кодексу;

ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до статті 95 розділу ІІ Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов’язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку.

З рахунку у СЕА ПДВ платника, згідно з пунктом 2001.5 статті 2001 розділу V Кодексу, перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з ПДВ.  При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Пунктом 2001.6 статті 2001розділу V Кодексу передбачено, що у разі, якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку платника податку в СЕА ПДВ перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.

Відповідно до пункту 22 Порядку № 569, у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань:

1) платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов’язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з рахунка у банку або небанківському надавачу платіжних послуг;

2) Казначейство перераховує кошти в межах їх залишку на такому рахунку. При цьому залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету  коштів, що перераховуються на електронний рахунок.

За підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 розділу V Кодексу (пункт 19 Порядку № 569).

Разом з цим, згідно з пунктом 2001.2 статті 2001розділу V Кодексу, розрахунки з бюджетом в частині ПДВ здійснюються з рахунків в СЕА ПДВ.

Кошти, зараховані на електронний рахунок, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 2001.5 статті 2001 розділу V Кодексу та погашення податкового боргу з ПДВ (пункт 2001.7 статті 2001 розділу V Кодексу).

У відповідності до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу податковий борг це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.

Сума залишку узгоджених податкових зобов’язань платника податку, не сплачена ним до бюджету, яка обліковується Казначейством на рахунку в СЕА ПДВ до виконання в повному обсязі, не є податковим боргом або боргом платника податку.

У разі недостатності коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ Товариства, для сплати до бюджету задекларованої суми ПДВ, Казначейство перераховує до бюджету кошти в межах їх залишку на такому рахунку, при  цьому не сплачена сума ПДВ обліковується Казначейством до повного надходження коштів по задекларованій сумі ПДВ.

Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП платника розрахункових операцій. Тобто, узгоджена сума податкових зобов’язань за відповідний звітний (податковий) період буде нарахована в автоматичному режимі в порядку черговості платежів та в порядку черговості платежів буде погашена за рахунок надміру сплачених коштів, які обліковуються в ІКП з ПДВ платника тому, відповідно до пункту 87.1 статті 87 Кодексу такі кошти є джерелом самостійної сплати грошових зобов’язань.

Щодо питань 2 та 3

Підпунктом 1 пункту 1 розділу II Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 р. № 321/35943 зазначено, зокрема, що з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

Отже, в ІКП погашення суми за узгодженими податковими зобов’язаннями здійснюється в порядку черговості платежів, сплачених/перерахованих до бюджету в автоматичному режимі.

Тобто, у разі якщо в ІКП з ПДВ платника податку станом на граничну дату сплати задекларованої (узгодженої) суми податкових зобов’язань з ПДВ відповідного звітного (податкового) періоду обліковуються надміру сплачені кошти, при цьому, платником не забезпечено достатню суму коштів на електронному  рахунку або така сума є меншою ніж сума такого податкового зобов’язання, не сплачена сума ПДВ обліковується Казначейством до повного надходження коштів по задекларованій сумі ПДВ, а погашення такої суми податкового зобов’язання з ПДВ відбувається за рахунок надміру сплачених коштів, які обліковуються  в ІПК з ПДВ. Якщо сума таких коштів з ПДВ є достатня для погашення задекларованої (узгодженої) суми податкових зобов’язань з ПДВ відповідного звітного (податкового) періоду, у платника податку не виникає податкового боргу.

Відповідно при подальшому надходженні коштів на електронний рахунок в СЕА ПДВ платника, такі кошти в межах раніше задекларованої суми податкового зобов’язання з ПДВ, що обліковуються Казначейством до повного їх надходження, перераховуються до бюджету, та відображаються в ІКП з ПДВ платника податку, і, за відсутності на дату такого перерахування податкового боргу, залишаються в ІКП.

Надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату згідно підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті. 14 Кодексу.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено статтею 43 розділу ІІ Кодексу.

Пунктом 43.3 статті 43 розділу ІІ Кодексу встановлено, що обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг (пункт 43.4 статті 43 розділу ІІ Кодексу).

Пунктом 43.41 статті 43 розділу ІІ Кодексу встановлено, що у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 розділу V Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Процедура повернення надміру сплачених сум податкових зобов’язань з ПДВ містить обов’язкову умову для такого повернення – подання платником податку заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, після подання якої контролюючим органом здійснюється її розгляд, у порядку визначеному статтею 43 розділу ІІ Кодексу.

Кошти повернуті по статті 43Кодексу на електронний рахунок платника не збільшують показник формули суму поповнення рахунку на суму повернутих надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ та можуть бути використані для погашення податкових зобов’язань з ПДВ наступних періодів або повернуті відповідно до додатка4 у складі податкової декларації з ПДВ за наступний звітний період.

Збільшення залишку коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ можливе  також за умови його поповнення грошовими коштами відповідно до пункту  2001.4 статті 2001 Кодексу або зарахування надміру сплачених  коштів повернутих на електронний рахунок СЕА ПДВ  згідно статті 43 Кодексу.

Щодо питання 4

Пунктом 25 Порядку № 569 передбачено, що сплата податкових зобов’язань, визначених контролюючим органом відповідно до підпунктів 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54розділу ІІ Кодексу, та сплата передбачених Кодексом штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку з поточного рахунка до відповідного бюджету.

Отже, сума надміру сплачених коштів в ІКП з ПДВ, може бути використана в рахунок погашення сплати грошових зобов’язань, визначених контролюючим органом, та сплати передбачених Кодексом штрафних санкцій і пені з ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.