X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.05.2024 р. № 2490/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо порядку заповнення і подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Підприємство повідомило, що розглядає можливість переходу на спрощену систему оподаткування.

Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи можна подати заяву про застосування третьої групи спрощеної системи оподаткування із переліком КВЕД у якому будуть зазначені не всі КВЕД зазначені таким суб’єктом господарювання у єдиному державному реєстрі юридичних осіб , за умови що КВЕД не зазначені у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування відносяться до КВЕД заборонених на спрощеній системі оподаткування?
  2. Чи можна подавати заяву про застосування третьої групи спрощеної системи оподаткування із переліком КВЕД у якому будуть зазначені не всі КВЕД зазначені таким суб’єктом господарювання у єдиному державному реєстрі юридичних осіб, за умови що КВЕД не зазначені у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування не відносяться до КВЕД заборонених на спрощеній системі оподаткування?
  3. Чи є вказані вище дії порушення вимог Кодексу?
  4. Чи є вказані вище дії порушенням вимог Кодексу, якщо cуб’єкт господарювання не здійснюватиме види діяльності не внесені до реєстру платників єдиного податку?
  5. Чи є така дія підставою для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку?
  6. Чи є така дія підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку у майбутньому?

 

Щодо першого - шостого   питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Пунктом 291.3 ст. 291 Кодексу визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою1 розділу XIV Кодексу.

До суб’єктів господарювання третьої групи, належать, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).

Відповідно п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування  суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву за місцем податкової адреси.

При цьому, суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.   (п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Кодексу).

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308 «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку».

Юридична особа, яка обирає спрощену систему оподаткування відповідно до п. 298.3 ст. 298 Кодексу у заяві зазначає такі обов'язкові відомості:

- найменування суб'єкта господарювання, код за ЄДРПОУ;

- податкову адресу суб'єкта господарювання;

- місце провадження господарської діяльності;

- обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;

- обрані суб'єктом господарювання група та ставка єдиного податку або зміна групи та ставки єдиного податку;

- середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи;

- дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі - КВЕД ДК 009:2010), юридична особа при здійсненні державної реєстрації за власним бажанням обирає види діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджено наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 (далі - Методологічні основи та пояснення КВЕД ДК 009:2010).

Частиною четвертою ст. 10 Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755) визначено, що відомості, які  містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Тому інформація, що зазначається у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування має відповідати інформації, зазначеній у обліковій справі та внесена до Єдиного державного реєстру стосовно такого платника.

При цьому, пунктом 299.6 ст. 299 Кодексу визначено, що підставою для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:

невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею                           291 Кодексу;

наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу.

Водночас нормами Кодексу визначено види діяльності, які не дають права суб'єктам господарювання (юридичним особам) бути платниками єдиного податку третьої групи (п. 291.5 ст. 291 Кодексу).

Тому, відповідно до абз. 5 та 7 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у таких випадках та в строки, зокрема:

у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми;

у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів) - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Поряд з цим, статтею 299.10 ст. 299 Кодексу передбачено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі, зокрема: у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

Отже, суб’єкт господарювання має право зареєструвати види діяльності (згідно з КВЕД ДК 009:2010), які містять одночасно часткову заборону на певний вид діяльності, при цьому такі платники повинні дотримуватися вимог, визначених підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу.

Таким чином, якщо у платника податків є зареєстровані коди діяльності, які містять одночасно і дозволені і заборонені види діяльності, але фактично, заборонені види діяльності платник податків не здійснює, така юридична особа може бути зареєстрована платником єдиного податку та перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Слід звернути увагу, що згідно з пунктом 36.5 статті 36 Кодексу відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків.

У разі недотримання встановлених Кодексом вимог:

до доходу юридичної особи, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, встановлюється розмір ставки єдиного податку у подвійному розмірі (пункт 293.5 статті 293 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).