Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків повідомляє, що з ( ) 2023 року зареєструвалась як фізична особа – підприємець, платник третьої групи. Здійснює діяльність за КВЕД ДК клас 62.01, 58.29, 62.09, 63.11, 62.02, 62.03.
У вільний від основної діяльності час, платник податків пише картини. Також, платник податків повідомляє, що не має художньої освіти, жодних сертифікатів щодо закінчення освітніх закладів з підготовки митців, не зареєстрована членом Національної спілки художників України та ніякого іншого об’єднання митців. Картини не мають культурної цінності, та платник податків має бажання продавати свої картини як в Україні так і за кордон.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи може платник податків додати до переліку власних видів діяльності КВЕД 90.03 «Індивідуальна мистецька діяльність» та чи вплине така дія на застосування спрощеної системи оподаткування?
2. Чи дозволено здійснювати вищезазначений вид діяльності у сукупності з такими видами діяльності, які наразі обрані та реалізуються платником податків?
3. Чи виникає необхідність додатково повідомляти органи Державної податкової служби про внесення змін щодо видів діяльності платника податків?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з п. 291.3 ст. 291 Кодексу фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
При цьому згідно з п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які, зокрема, здійснюють діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату (п.п. 9 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу).
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Кодексу.
Згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Узаяві зазначаються, зокрема, обрані суб’єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 (п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу).
Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі – КВЕД ДК 009:2010), фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи – підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.
Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджено наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 (далі – Методологічні основи та пояснення КВЕД ДК 009:2010).
Разом з цим звертаємо увагу, що до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку, зокрема, відомості про види господарської діяльності платника єдиного податку(крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) (п.п. 8 п. 299.7 ст. 299 Кодексу).
З урахуванням Методологічних основ та пояснень КВЕД ДК 009:2010 клас 90.03 «Індивідуальна мистецька діяльність» включає:
діяльність незалежних митців, таких як скульптори, художники, мультиплікатори, гравери, офортисти тощо;
діяльність індивідуальних письменників, у т. ч. таких жанрів, як фантастика, технічна література тощо;
діяльність незалежних журналістів;
реставрацію творів мистецтва, таких як картини тощо.
Цей клас також включає:
виготовлення унікальних виробів народного художнього промислу, які мають художнє, історичне, етнографічне значення;
створення копій з полотен професійними художниками;
написання сценаріїв кінофільмів.
Крім того, оскільки інші розділи Кодексу не містять визначення поняття «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату», то для застосуванням норм ст. 291 Кодексу використовується поняття, наведене у п. 210.2 ст. 210 розділу V Кодексу.
Так, відповідно до п. 210.2 ст. 210 розділу V Кодексу культурні цінності – це вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату – товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 – 9706 згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець може бути платником єдиного податку третьої групи за умови дотримання таким платником вимог, визначених п.п. 3 п. 291.4 та п.п. 9 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу, а також п. 210.2 ст. 210 розділу V Кодексу.
У разі не дотримання зазначених вимог платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, зокрема, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або
відбулася зміна організаційно-правової форми (п.п. 5 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).
Відповідно до пункту 52.2 статті52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |