X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.05.2024 р. № 2530/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення(   ),щодо заповнення та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – КІК) відповідно до положень статті 392 розділу І Кодексу повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що є контролером іноземної компанії, яка зареєстрована за законодавством (  ), звітний рік якої не відповідає календарному року, визначається періодом з (  ) по (  ).

Враховуючи вищенаведене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Який звітний період для контролюючої особи буде вважатися першим звітним періодом для подання звіту про КІК та за який звітний період необхідно подати зазначений звіт разом з річною декларацією про майновий стан та доходи за 2023 рік?
  2. У разі, якщо прибуток КІК, яка належить платнику податків звільняється від оподаткування, чи потрібно заповнювати рядки  31-33 Звіту про КІК?
  3. Яким чином необхідно заповнювати рядки 23, 24, 27 Звіту про КІК, якщо, відповідно до фінансової звітності КІК, компанія за відповідний фінансовий рік задекларувала збитки (від’ємне значення прибутку від операційної діяльності, прибутку до оподаткування)?

 

Щодо питання 1-3

КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України(підпункт 39².1.1 пункту 39².1 статті 39² розділу І Кодексу).

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу).

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.

Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Отже, контролююча особа зобов’язана подати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.

У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходиабоподаткової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а»–«в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу.

У випадку подання звіту про КІК за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи.

Таким чином, якщо звітний рік англійської компанії розпочинається 01.07.2022 та закінчується 30.06.2023, у такому випадку контролююча особа зобов’язана подати Звіт про КІК за 2023 звітний рік одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до 01.05.2024 з відображенням розрахунку частини скоригованого прибутку КІК пропорційно частці, якою володіє або яку контролює така особа на останній день відповідного звітного періоду.

В той же час, норми пункту 392.4 статті 392 розділу I Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.

Згідно з підпунктом 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 розділу I Кодексу у разі якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно до положень пункту 392.4 статті 392 розділу I Кодексу, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до положень підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу.

Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392Кодексу, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК.

При цьому у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК в обов’язковому порядку подається Звіт про КІК (повний) з відображенням умов такого звільнення.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

У Звітіпро КІК та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення.

Так, у графі 27 Звіту про КІК зазначається прибуток КІК, звільнений від оподаткування (містить числове поле). Зазначається в гривнях без копійок.

У графі 28 Звіту про КІК у разі, якщо у графі 27 проставлено значення більше нуля, то у графах 28.1.1. – 28.1.2. або 28.2.1. – 28.2.2. або 28.3.1. – 28.3.3 обов’язково має бути зазначено відмітка(и) стосовно умови або умов звільнення від оподаткування прибутку КІК.

У графах 31 - 33 Звіту про КІК відображається перелік операцій із нерезидентами - пов’язаними особами, нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, а також з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу. Інформація зазначається по кожній операції окремо. У разі наявності більше однієї операції, перелік операцій зазначається в наступних рядках таблиці у довільному порядку по кожній юридичній особі.

Звертаємо увагу, що статтею 392 Кодексу не встановлено окремих правил або виключень для контролюючої особи щодо невідображення у Звіті про КІКінформації, визначеної підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 Кодексу, а отже, така інформація підлягає відображенню у відповідних графах Звіту про КІК.

Таким чином, у випадку звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу, відсутні правові підстави для невідображення у Звіті про КІК інформації, визначеної, зокрема, у графах 31 - 33.

Згідно з пунктом 23 Порядку у графі 23 Звіту про КІК зазначається прибуток від операційної діяльності КІК.

Відповідно до пункту 24 Порядку у графі 24 Звіту про КІК зазначається прибуток до оподаткування КІК відповідно до даних фінансової звітності.

Графи 23 та 24 Звіту про КІК містять числове поле, заповнюються в грн. без копійок та можуть бути як додатними так і від’ємними.

Таким чином, у разі якщо відповідно до даних фінансової звітності КІК отримано збиток від операційної діяльності, фінансовий результат до оподаткування – збиток, то у графах 23 та 24 Звіту про КІКзазначаються суми таких збитків, тобто проставляються від’ємні числа.

Якщо у графах 23 та 24 Звіту зазначається від’ємне значення числа, то у такому випадку графа 27 Звіту про КІК не підлягає заповненню або проставляється «0», оскільки пунктом 392.4 статті 392 розділу І Кодексу визначено, що від оподаткування звільняється прибуток КІК, а не збиток, у свою чергу графа 28 Звіту про КІК також не підлягає заповненню.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.