Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ПрАТ «» (далі – ПрАТ, позичальник) щодо дисконтування поворотної фінансової допомоги, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ПрАТ належить до великих підприємств, застосовує міжнародні стандарти та складає фінансову звітність за міжнародними стандартами.
ПрАТ 10.07.2023 надало позичальнику безпроцентну поворотну фінансову допомогу (позику) для поповнення його обігових коштів на термін до 10.07.2027.
Здійснивши надання (отримання) даної позики товариства визнали її в бухгалтерському обліку по справедливій вартості провівши дисконтування та відобразили даний дисконт у фінансових результатах звітного періоду: позичальник – у витратах, отримувач – у доходах.
Позичальник та отримувач не пов’язані прямими та безпосередніми зв’язками «власника», але мають спільних кінцевих вигодонабувачів і тому вважаються пов’язаними особами в розумінні Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 24 «Розкриття інформації про пов'язані сторони» (далі – МСБО24).
ПрАТ просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:
чи правомірно позичальник та отримувач при формуванні об’єкта оподаткування податком на прибуток враховують норми Кодексу та положення Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку/Міжнародного стандарту фінансової звітності щодо обліку наданої поворотної фінансової допомоги (позики) за договором безпроцентної поворотної допомоги?
Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 19 Кодексу контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 193 цього Кодексу, зокрема, надають індивідуальні податкові консультації, інформаційно-довідкові послуги з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Оскільки питання застосування норм Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку/Міжнародних стандартів фінансової звітності щодо обліку наданої поворотної фінансової допомоги (позики) за договором безпроцентної поворотної допомоги не належать до компетенції ДПС, тому надаємо відповідь на поставлені у зверненні питання в загальному порядку.
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення вважається поворотною фінансовою допомогою.
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з дисконтування довгострокової заборгованості.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Водночас, зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).
Отже, з питання відображення у бухгалтерському обліку операцій з дисконтування довгострокової заборгованості доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |