Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),надає нову індивідуальну податкову консультацію … (далі – Товариство) в частині відповіді на питання «б» з урахуванням висновків, викладених у постановіШостого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2023(справа № 640/13868/22), і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.
Як зазначено у зверненні, з метою збереження та збільшення бази постійних абонентів, обсягу послуг, Товариство розробило та на початку
… запровадило нову програму лояльності (далі – Програма лояльності). При цьому … Товариство планувало внести зміни до офіційних правил Програми лояльності.
Згідно з оновленими правилами Програми лояльності, учасниками Програми будуть абоненти, які обслуговуються на умовах індивідуальних тарифних планів з пакетами послуг 4 тижні або 30 днів, і виконали вимоги, необхідні для участі у Програмі лояльності, що встановлені офіційними правилами Програми лояльності. Вказаним абонентам у межах Програми лояльності за одну ціну буде продано відповідний основний пакет послуг, додатковий обсяг пакету послуг (заохочення), який вимірюється певною кількістю бонусів та/або іншими одиницями заохочень, без додаткової оплати відповідно до правил Програми лояльності. Додатковий обсяг пакетів телекомунікаційних послуг можна буде використати відповідно до умов використання бонусного рахунку та згідно з іншими правилами, встановленими у Програмі лояльності.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію, зокрема, з питання:
Чи правильно розуміємо, що оскільки згідно описаних умов оновленої Програмилояльності в Проекті наказу Товариства … додатковий обсяг послуг, який надається шляхом нарахування бонусів та інших заохочень без додаткової оплати у рахунок плати (за одну ціну) – ціну пакету послуг з періодом дії 4 тижні або 30 днів (далі – Основний пакет послуг), при оплаті якої абонент отримує право на нарахування бонусів та інших заохочень, то такий додатковий обсяг послуг:
б) не включається до оподаткованого доходу згідно зі ст. 164 Кодексу та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, зокрема, як додаткове благо (п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 Кодексу) та як дарунок (п.п.164.2.10 п.164.2 ст.164 Кодексу)?
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий, зокрема резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено ст. 165 Кодексу.
Разом з тим до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у виглядівартості вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 цієї статті).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Слід зазначити, що у межах Програми лояльності формування пропозиції (зміст, обсяг послуг) в межах певних тарифних планів відбувається в залежності від настання обставин (виконання абонентом певних умов), передбачених Програмою лояльності. При цьому ціна пакету зі збільшеним обсягом послуг залишається незмінною.Як зазначено, абонент фактично оплачує не за фактичний обсяг спожитих послуг, а за можливість використання певного обсягу послуг протягом визначеного періоду часу. Так, відповідно до законодавства тарифний план для кожного абонента передбачає надання електронних комунікаційних послуг у пакетах.
Указана можливість прямо передбачена Законом України від 16 грудня 2020 року № 1089-ІХ «Про електронні комунікації» (далі – Закон № 1089), яким закріплено, що постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг мають право на об’єднання електронних комунікаційних послуг у тарифні плани та пакети послуг і отримання від кінцевих користувачів оплати вартості пакетів послуг (п. 6 частини першої ст. 19 Закону № 1089).
При цьому вартість пакета послуг – це плата, що встановлюється за користування пакетом послуг протягом часу, визначеного тарифним планом, та може бути незалежна від фактичного обсягу споживання електронних комунікаційних послуг, визначеного пакетом послуг (п. 8 ст. 2 Закону № 1089).
Отже, важливою особливістю пакету послуг є те, що пакетна послуга надається за одну ціну незалежно від фактичного обсягу споживання. Тобто, в межах пакету послуг абонент сплачує за те, що йому надано можливість отримувати послуги в певному обсязі, а не за те, скільки фактично ним було реалізовано таких можливостей. Ціна залишається одною для всіх послуг, можливість отримання яких включена до складу пакету послуг.
У свою чергою, тарифний план – це запропонована кінцевому користувачу постачальником електронних комунікаційних послуг пропозиція щодо вартості, умов та обсягу надання певних електронних комунікаційних послуг (п. 124 ст. 2 Закону № 1089).
Отже, конкретний тарифний план передбачає певний обсяг послуг (пакет), за які абонент сплачує певну фіксовану вартість, та обсяг якого буде збільшений за умови виконання абонентом умов Програми лояльності. При цьому фіксована вартість пакетує єдиною платою як за основний, так і за додатковий обсяг послуг, наданий згідно з умовами Програми лояльності.
Зважаючи на викладене, всі послуги, які включені до відповідного пакету згідно з тарифним планом, є оплаченими абонентом у складі вартості основного пакету послуг за таким тарифним планом.
При цьому кожен абонент може стати учасником Програми лояльності та згідно з її умовами користуватися послугами на умовах обраного ним тарифного плану. Умови Програми лояльності є однаковими для усіх учасників та не передбачають жодних індивідуально призначених переваг або знижок.
За таких обставин відсутні підстави вважати, що будь-хто із абонентів Товариства отримає індивідуальну знижку.
З урахуванням викладеного, оскільки умови Програми лояльності не передбачають безоплатного надання послуг, чи надання індивідуально призначених знижок, а отже якщо юридичною особою відповідно до проекту наказу Товариства … надається додатковий обсяг пакету послуг (заохочення), який вимірюється певною кількістю бонусів та/або іншими одиницями заохочень, отриманого фізичною особою без додаткової оплати (тобто за одну ціну буде продано основний пакет послуг та додатковий обсяг пакету послуг (заохочення)), то такий додатковий обсяг послуг не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку згідно зі
ст. 164 Кодексу та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.
Додатково повідомляє, що з урахуванням положень ст. 53Кодексу зазначена консультація, надана на виконання висновків, викладених у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2023 (справа № 640/13868/22),має індивідуальний характер та може застосовуватись виключно
….
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |