Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку та планує подати заявку на отримання гранту відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» (далі – Постанова № 738).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 (далі – Порядок) «Деякі питання надання грантів бізнесу» затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Порядком визначено умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги, зокрема, фізичним особам, суб’єктам господарювання (далі – отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі – мікрогрант).
Джереламифінансуваннянаданнямікрогрантівотримувачам є кошти:
Фонду загальнообов'язкового державного соціальногострахування на випадокбезробіття (далі - Фонд);
державного бюджету, у тому числікошти, щонадходять на рахунокМіністерстваекономікиУкраїни «Фонд підтримки малого та середньогобізнесу», відкритий у Національному банкуУкраїни, на якийзараховуютьсядобровільнівнески (благодійніпожертви) відфізичних та юридичнихосіб приватного права та/абопублічного права в національній та іноземнійвалюті.
Головнимрозпорядникомбюджетнихкоштів є МіністерствоекономікиУкраїни. РозпорядникомкоштівФонду є Державний центр зайнятості.
Для виплатимікрогрантівотримувачам за рахуноккоштів, передбачених за бюджетною програмою «Наданнягрантів для створенняаборозвиткубізнесу», МіністерствоекономікиУкраїнивідкриває в Казначействіреєстраційнірахункизагального та спеціальногофондів державного бюджету (далі - рахунки)
(п. 7 Порядку).
Правові засади застосуванняспрощеноїсистемиоподаткування, обліку та звітності, а такожсправлянняєдиногоподаткувстановлено
главою 1 розділу XIV Кодексу.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої – третьої груп визначено ст. 292 Кодексу.
Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку фізичної особи –підприємця – є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Крім того, перелік доходів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку, визначено п. 292.11 ст. 292 Кодексу, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Враховуючи вищезазначене, суми коштів цільового призначення у вигляді мікрогранту не включаються до доходу фізичної особи – підприємця платника єдиного податку, алепри цьомутакі доходи оподатковуються за загальними правилами встановленими Кодексом для платниківподатку – фізичнихосіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу визначеновиключнийперелікдоходів, які не включаються до загального (місячного) річногооподатковуваного доходу платникаподатків.
Згідно з п.п. 165.1.1 165.1 ст. 165 Кодексу до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатку не включаютьсятакі доходи: сума державної та соціальноїматеріальноїдопомоги, державноїдопомоги, компенсацій, вартістьсоціальнихпослуг та реабілітаційноїдопомоги (включаючигрошовікомпенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізаціїіндивідуальнихпрограмреабілітаціїосіб з інвалідністю, сумидопомоги по вагітності та пологах), винагород і страховихвиплат, якіотримуєплатникподатку з бюджетів та фондівзагальнообов'язкового державного соціальногострахування та у форміфінансовоїдопомоги особам з інвалідністю з Фонду соціальногозахистуосіб з інвалідністюзгідноіз законом, указами Президента України та актами КабінетуМіністрівУкраїни, а такожвартістьсоціальноїдопомоги в натуральнійформімалозабезпеченимсім'ям, щоотриманавіднадавачівсоціальнихпослугвідповідно до Закону України «Про соціальніпослуги».
Отже, якщо мікрогрантнадається на умовах, визначених актами КабінетуМіністрівУкраїни, виключно з бюджетів та/або фонду загальнообов’язкового державного соціальногострахування, то такісуми не включаються до загального (місячного) річногооподатковуваного доходу фізичної особи.
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу передбачено, що особи, якімають статус податковихагентів, та платникиєдиноговнеску, зобов'язаніподавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковийрозрахуноксум доходу, нарахованого (сплаченого) на користьплатниківподатків – фізичнихосіб, і сумутриманого з них податку, а такожсумнарахованогоєдиноговнеску (з розбивкою по місяцяхзвітного кварталу), до контролюючого органу за основниммісцемобліку.
Порядок заповнення та поданняподатковими агентами Податковогорозрахункусум доходу, нарахованого (сплаченого) на користьплатниківподатків – фізичнихосіб, і сумутриманого з них податку, а такожсумнарахованогоєдиноговнеску, затверджено наказом МіністерствафінансівУкраїнивід 13.01.2015 № 4, іззмінами.
Разом з цимзауважуємо, щозазначенапозиціяпогоджена з МіністерствомфінансівУкраїни.
Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |