X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.05.2024 р. № 2617/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство, посилаючись на індивідуальну податкову консультацію, надісланою листом ДПС від ….. № …/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК, надану на попереднє зверненням від …… № .. (вх. ДПС № …./ІПК/6 від ……), надає додатково копії документів, зокрема договору тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди від 08.10.1999 (далі – Договір, Ділянка) та інформаційної довідки Опендатабот від 06.02.2023 «Актуальна інформація про нерухомість» (далі – Довідка).

Товариство, посилаючись на норму частини другої ст. 126 ¹ Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс), просить надати роз’яснення щодо можливості не сплачувати плату за землю (орендну плату) з дати закінчення Договору, а саме з 23 листопада 2023 року до дати укладення нового договору оренди Ділянки. При цьому, Товариство вважає, що з дати закінчення строку дії Договору, у нього не має правової підстави сплачувати орендну плату за Ділянку, оскільки у Договорі відсутня умова щодо можливості його поновлення.

Також у зверненні Товариство повідомляє, що звернулося до Київської міської ради щодо поновлення Договору, але наразі новий договір на Ділянку не укладений.

Плата за землю – це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (далі – Плата) (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст.  14 Кодексу).

Обов’язок платника зі справляння плати за землю, включаючи декларування та сплати податкових зобов’язань, настає на підставі даних, визначених п. 286.1 ст. 286 Кодексу, зокрема даних Державного земельного кадастру, даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або даних інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою тощо.

Підставою для нарахування Плати є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст.  288 Кодексу).

Офіційним визнанням і підтвердженням державою факту набуття, зміни або припинення відповідного права власності, права користування земельною ділянкою є державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу).

Слід звернути увагу, що у разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк (частина четверта ст. 126 ¹ Земельного кодексу).

У разі якщо сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору (частина  третя ст. 126 ¹ Земельного кодексу).

Згідно з актуальною інформацією Довідки, що додана до звернення, наміри  Орендодавця – Київської міської ради щодо бажання скористатися правом відмови від поновлення Договору не підтверджуються, а Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію та/або припинення Договору до звернення Товариством не наданий.

Враховуючи те, що відомості Довідки про інше речове право Орендаря – Товариства на дату формування Довідки не містять припинення платного володіння та користування Ділянкою, і з обставин звернення вбачається, що Товариство продовжує користуватися Ділянкою, тому Товариство має сплачувати Плату за користування Ділянкою до дати державної реєстрації припинення права оренди Ділянки.

Слід зазначити, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді (абзац десятий ст. 33 Закону України «Про оренду землі»).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).