X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.05.2024 р. № 2621/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             КП «» (далі – КП) щодо оподаткування податком на прибуток суми від’ємного значення об’єкта оподаткування у підприємства, що реорганізується шляхом приєднаннята, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, КП є платником податку на прибуток на загальній системі оподаткування. КП, починаючи з 01.04.2022 по 31.07.2023 перебувало на спрощеній системі оподаткування за ставкою єдиного податку третьої групи у розмірі 2 відсотки. Останній раз звітувало з податку на прибуток до переходу на спрощену систему оподаткування за Iквартал 2022 року і відобразило збитки у рядку 3.2.4 додатка PIдо рядка 03 додатка PIПодаткової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами та доповненнями) (далі – Декларація).

З 01.08.2023 КП повернулося на загальну систему оподаткування.

Згідно з рішенням«» міської ради від «» № «» «Про реорганізацію комунального підприємства «»» шляхом приєднання до КП «», КП «» є повним правонаступником всіх прав та обов’язків комунального підприємства «» (далі – Парк).

Наказом Департаменту інфраструктури та благоустрою «» міської ради було затверджено передавальний акт майна, майнових, немайнових прав та обов’язків від 25.07.2022 Парку.

Останній раз Парк звітував з податку на прибуток до переходу на спрощену систему оподаткування за I квартал 2022 року і відобразив у рядку 04 Декларації об’єкт оподаткування з від’ємним результатом.

Парк з 01.04.2022 тимчасово перейшов на сплату єдиного податку третьої групи у розмірі 2 відсотки. На цій системі юридична особа перебувала на дату затвердження передавального акту.

Засновником та власником комунальних підприємств КП та Парк є територіальна громада м. «» в особі «» міської ради.

Відповідно до наданої Парком фінансової звітності малого підприємства звіту ф.№1-м «Баланс» станом на 31.12.2021 сума власного капіталу платника, що припиняється на кінець попереднього (звітного) року має позитивний результат.

При складанні Декларації за звітний період, підприємство-правонаступник (КП) включило до свого податкового обліку від’ємне значення об’єкта оподаткування, сформоване підприємством, яке приєдналося в процесі реорганізації (Парк) в повному обсязі, тобто податкові збитки, що задекларовані в останній Декларації за I квартал 2022 року до переходу на спрощену систему оподаткування.

КП просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:

яку суму від’ємного значення об’єкта оподаткуванняпідприємства, що приєдналося в процесі реорганізації,правонаступник має право включити до свого податкового обліку при складанні Декларації за звітний (податковий) період:

На дату затвердження передавального акту (25.07.2022) обидва підприємства тимчасово перебували на спрощеній системі оподаткування  за ставкою єдиного податку третьої групи у розмірі 2 відсотки.

 

Приєднання є одним з видів реорганізації юридичної особи, в результаті якої приєднувана юридична особа припиняється. При цьому майно, права та обов'язки переходять до правонаступника - особи, до якої воно приєднується (частина перша ст. 104 Цивiльного кодексу України (далi – ЦКУ).

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина п’ята ст. 104 ЦКУ).

 Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади (частина перша ст. 106 ЦКУ).

Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов’язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами (частина друга ст. 107 ЦКУ).

Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом (частина третя ст. 107 ЦКУ).

Об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств правонаступника визначається ним на підставі даних бухгалтерського обліку у порядку, встановленому п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Відповідно до п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:

 на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років (абзац перший п.п.140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу);

платником податку правонаступником на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується шляхом, зокрема,

приєднання, злиття, перетворення  у періоді затвердження передавального акта (абзац перший та другий п.п. 140.4.5 п. 140.4 ст. 140 Кодексу).

При проведенні реорганізації від’ємне значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, що обліковувалося у платника податку, що припиняється, на дату затвердження передавального акта або розподільчого балансу, зменшує фінансовий результат до оподаткування платника податку - правонаступника в сумі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року та за умови, що платник податку, що припиняється, та платник податку - правонаступник були пов’язаними особами більше ніж вісімнадцять послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття) (абзац третій п.п. 140.4.5 п. 140.4 ст. 140 Кодексу).

Виходячи з викладеного вище, правонаступник не має права включити до свого податкового обліку при складанні Декларації за звітний (податковий) період суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) періодів підприємства, що приєдналося в процесі реорганізації, оскільки на дату затвердження передавального акта (25.07.2022) обидва підприємства (правонаступник (КП) та підприємство (Парк), що реорганізується шляхом приєднання до КП)тимчасово перебували на спрощеній системі оподаткування  за ставкою єдиного податку третьої групи у розмірі 2 відсотки.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).