X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.05.2024 р. № 2623/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (    ), щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що (  ) було зареєстровано юридичну особу – адвокатське бюро, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування (третя група єдиного податку 5 відс.). Після сплати єдиного податку в розмірі 5 відс. ( грн) з доходу в сумі (  ) грн за ІІІ квартал потрібно нарахувати дивіденди засновнику адвокатського бюро – фізичній особі.

Таким чином, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи такі податки, як єдиний податок в розмірі 5відс., податок на доходи фізичних осіб в розмірі 9відс. та військовий збір в розмірі 1,5 відс. становлять собою вичерпний перелік обов`язкових платежів, які адвокатське бюро повинно сплатити для належного виконання податкових зобов’язань під час виплати дивідендів засновнику (учаснику) бюро?

2. Яка форма звітності подається юридичною особою – податковим агентом, яка є платником єдиного податку, для правильного відображення виплати дивідендів в Електронному кабінеті (ЕК):

додаток АВ до Податкової декларації з прибутку підприємств (J0100124);

чи додаток 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв– фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку (J0500109)?

3. Чи передбачено ще якісь форми податкової звітності, окрім наведених вище, які необхідно подавати адвокатському бюро у випадку нарахування дивідендів засновнику (учаснику) адвокатського бюро? Якщо так, то яка форма (форми) такої звітності?

         4. Яка послідовність та строки сплати податку на доходи фізичних осібта військового зборуфізичною особою, а також подачі податкової звітності після виплати дивідендів засновнику адвокатського бюро?

        5. Чи повинен засновник адвокатського бюро – фізична особа, якій було виплачено дивіденди адвокатським бюро, подавати податкову звітність щодо цих дивідендів та відображати їх в податковій декларації фізичної особи?

        6. Що означає код операції 951 під назвою «Збiльшено недоїмки по Податкова Декларацiя платника єдиного податку третьої групи (юридичнi особи) №(   )вiд(  )» у розділі «Стан розрахунків з бюджетом» в Електронному кабінеті, який висвітлився після подачі (  ) Податкової декларації платника єдиного податку третьої групи за формою J0103508? Це – технічні особливості (збій), чи, окрім єдиного податку в сумі (  ) грн, потрібно сплатити ще якусь додатково недоїмку і на якій підставі?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

Пунктом 297.4 статті 297 Кодексу визначено, що дивіденди, що виплачуються платниками єдиного податку третьої групи (юридичними особами) та четвертої групи (юридичними особами) власникам корпоративних прав (засновникам таких платників єдиного податку), оподатковуються за правилами, встановленими розділами II і IV Кодексу.

Щодо першого - четвертого питань

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема, пасивні доходи (крім зазначених у підпунктах 165.1.2 та 165.1.41 пункту 165.1 статті 165 Кодексу) (підпункт 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).

Відповідно до підпункту 14.1.268 пункту 14.1 статті 14 Кодексу для цілей розділу IV Кодексу пасивні доходи – цедоходи, отримані у вигляді, зокрема, дивідендів, визначення яких наведено у підпункті 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

Порядок оподаткування дивідендів передбачено пунктом 170.5 статті 170 Кодексу, згідно з підпунктом 170.5.1 якого податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, крім випадків, зазначених у підпункті 165.1.18 пункту 165.1 статті 165 Кодексу, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування.

Будь-який резидент, який нараховує дивіденди, включаючи того, який сплачує податок на прибуток підприємств у спосіб, відмінний від загального (є суб'єктом спрощеної системи оподаткування), або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав, є податковим агентом під час нарахування дивідендів (підпункт 170.5.2 пункту 170.5 статті 170 Кодексу).

Доходи, зазначені в підпункті 170.5 статті 170 Кодексу, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною підпунктами 167.5.1, 167.5.2 і 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу (підпункт 170.5.4 пункту 170.5 статті 170 Кодексу).

Згідно з підпунктом 167.5.1 пункту 167.5 статті 167 Кодексу ставку податку встановлено у розмірі 18 відсотків – дляпасивних доходів, крім зазначених у підпунктах 167.5.2 та 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу.

Відповідно до підпункту 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу у половинному розмірі ставки9 відсотків, встановленої у пункті 167.1 статті 167 Кодексу – для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток.

Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу (підпункт 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу та підпунктом 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у статті 167 Кодексу ставку військового збору, встановлену підпунктом 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Податок та військовий збір сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку та військового збору до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку та військового збору на єдиний рахунок, визначений статтею 351 Кодексу (підпункт 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Кодексу).

Разом з тим, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок та військовий збір, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду(підпункт 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Кодексу).

Крім того, згідно з пунктом 57.1 статті 57 Кодексу податковий агент зобов’язаний сплатити суму податкового зобов’язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку – фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені Кодексом.

Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (абзац тринадцятий пункту 57.1 статті 57 Кодексу).

Враховуючи зазначене, у разі нарахування (виплати, надання) Адвокатським бюро – платником єдиного податку на користь фізичної особи – засновника бюро доходу у вигляді дивідендів, податковий агент включає такий дохід до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковує податком на доходи фізичних осіб за ставкою 9 відсотків і військовим збором за ставкою 1,5 відсотки та перерахувати їх до бюджету у терміни, визначені статтею 168 Кодексу.

Разом з тим, визначена ставка єдиного податку сплачується Адвокатським бюро відповідно до вимог глави 1 розділу XIV Кодексу з доходу юридичної особи.

Крім того, згідно з підпунктом «б» пункту 176.2 статті 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зобов'язаніподавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичнійособі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49Кодексу податкові декларації, крім випадків, передбачених Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнюєкалендарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556, із змінами (далі – Порядок).

Порядок заповнення додатка 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Податкового розрахунку визначено пунктом 4 розділу IV Порядку.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку Податковий розрахунок подається платником в один із таких способів:

засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»;

на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації;

надсилається поштою з повідомленням та описом про вкладення, за умови, якщо кількість рядків у додатках до Податкового розрахунку не перевищує п’яти;

на паперовому носії, якщо кількість рядків у додатках до Податкового розрахунку не перевищує п’яти.

Пунктом 4 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2023 № 177) визначено, що електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на вебпорталі ДПС.

Відповідно до інформації, наведеної у Реєстрі електронних форм податкових документів, розміщеному на вебпорталі ДПС, юридична особа - податковий агент подає Розрахунок за ідентифікатором форм J0500109, а додаток 4ДФ - за ідентифікатором форми J0510409.

Отже, у разі нарахування (виплати) дивідендів на користь фізичної особи Адвокатське бюро як податковий агент повинно протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, подати Податковий розрахунок (J0500109) та додаток 4ДФ до нього (J0510409).

Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

 

Щодо п’ятого питання

Згідно з підпунктом «в» пункту 176.1 статті 176 Кодексу платники податків зобов’язані подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами Кодексу таке подання є обов’язковим.

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено статтею 179 Кодексу, відповідно до пункту 179.2 якої обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено Кодексом, якщо такий платник податку отримував, зокрема, доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу.

У разі якщо платник податку зобов'язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені пунктом 179.2 статті 179 Кодексу.

Отже, якщо фізичною особою протягом року отримано доходи виключно від податкових агентів, зокрема дивіденди, інформацію щодо яких відображено у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку, то податкова декларація не подається, за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.

 

Щодо шостого питання

За даними інформаційно-комунікаційної системи «Податковий блок» станом на сьогодні в інтегрованій картці платника відсутній податковий борг за кодом бюджетної класифікації доходів бюджету 18050300 «Єдиний податок з юридичних осіб».

Для отримання інформації про «Стан розрахунків з бюджетом» платники податків можуть скористатися електронним сервісом приватної частиниінформаційно-комунікаційної системи «Електронний кабінет» за посиланням: http://cabinet.tax.gov.ua, а також з метою підтвердження відсутності податкового боргу направити запит «Про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС» за ідентифікатором форми j13002.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.