X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.05.2024 р. № 2541/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «________» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування операцій з відступлення права вимоги боргу для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Відповідно до наданої у зверненні Товариства інформації таким Товариством було укладено кредитний договір з банком (резидентом) в іноземній валюті. Надалі банком укладено договір відступлення права вимоги заборгованості за кредитом до іншого товариства - фінансової компанії (резидента). На дату укладення такого договору боргів щодо нарахованих процентів за кредитом Товариство не мало. Як повідомляється, зазначений банк знаходиться в процесі ліквідації. Певний час тривали судові процеси щодо неправомірного набуття статусу кредитора фінансовою компанією, після завершення яких право вимоги заборгованості за кредитом було повернуто банку. Крім того, Товариством отримано інформацію про наявність простроченої заборгованості щодо нарахованих процентів за кредитом, але в бухгалтерському обліку такого Товариства зазначена заборгованість не була відображена.

За результатами проведення подальших операцій з переуступки прав вимоги за кредитом Товариством було викуплено заборгованості за отриманим таким Товариством кредитом за рахунок коштів, стягнутих виконавцем в рахунок погашення основної частини кредиту.    

У зв’язку із викладеним вище платник податків звертається за отриманням індивідуальної податкової консультації із таких запитань:

1. Чи має право Товариство на підставі листа банку відобразити в бухгалтерському обліку фінансові витрати з простроченої заборгованості за процентами?

2. Чи повинно Товариство згідно з договором про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги відобразити в бухгалтерському обліку доходи з простроченої заборгованості за процентами та доходи на суми пені та штрафу?   

 

Щодо запитань 1 та 2

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодекс об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Відповідно до п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги – це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Згідно з п. 1 частини першої ст. 512 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відповідно до ст. 514 ЦКУ до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше                      не встановлено договором або законом (частина третя ст. 656 ЦКУ).

Зобов’язання припиняється поєднанням боржника і кредитора в одній особі (ст. 606 ЦКУ).

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями між резидентами з відступлення права вимоги.

Отже, такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Тож питання бухгалтерського обліку операцій з купівлі права вимоги належать до компетенції Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).