Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив що, є фізичною особою – підприємцем, здійснює виробництво м’ясних продуктів (КВЕД 10.13), є платником податків на загальній системі оподаткування та платником податку на додану вартість. Фізична особа – підприємець планує звернутись за отриманням гранту згідно Постанови Кабінету міністрів України «Деякі питання надання грантів для переробних підприємств» № 739 від 24 червня 2022 року (далі – Постанова № 739).
Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи оподатковується отриманий грант фізичною особою – підприємцем згідно Постанови№ 739? Якщо так, то яким чином?
2. Чи необхідно включати підприємцю суму отриманого гранту згідно Постанови№ 739 до доходу фізичної особи підприємця від здійснення підприємницької діяльності та чи впливає отриманий грант на визначення об’єктів оподаткування підприємця на загальній системі оподаткування?
3. Чи виступають грантонадавачі або банківська установа податковим агентом при перерахуванні гранту підприємцю (отримувачу гранта) згідно Постанови № 739 та чи мають виконувати обов’язок передбачений пп. 170.7.1 п. 170.7 ст. 170 Кодексу або п. 176.2 ст. 176 Кодексу для податкового агента?
4. Чи включається отриманий грант до загального оподатковуваного доходу фізичної особи громадянина? Якщо так, то яким чином такий дохід має бути оподаткований?
Законом України від 04 листопада 2020 року №962-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій», який набрав чинності 23.12.2020, запроваджено визначення бюджетного гранту для податкових цілей та преференції при оподаткуванні доходів, отриманих платниками податків у вигляді бюджетного гранту.
Так, відповідно до п.п. 14.1.2771 п. 14.1 ст. 14 Кодексу бюджетний грант – цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 739 «Деякі питання надання грантів для переробних підприємств» затверджено Порядок надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств.
Порядком визначено умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі грантів на створення або розвиток переробних підприємств (далі - грант).
Джерелами фінансування надання грантів отримувачам є кошти:
державного бюджету, в тому числі ті, що надходять на рахунок «Фонд відновлення та трансформації економіки» Міністерства економіки України, відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права для забезпечення заходів з відновлення, підтримки і розвитку України у національній та іноземній валюті (далі - бюджетні кошти).
Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МіністерствоекономікиУкраїни.Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Для виплати отримувачам грантів за рахунок коштів бюджетної програми «Надання грантів для створення або розвитку бізнесу» Міністерство економіки України відкриває в Казначействі реєстраційні рахунки загального та спеціального фондів державного бюджету (далі - рахунки)(п. 7 Порядку).
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється відповідно до ст. 177 Кодексу.
Так, згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.
Відповідно до п. 177.6 ст. 177 Кодексу у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.
Отже, суми гранту не включаються до доходу фізичної особи – підприємцяна загальній системі оподаткування, але при цьомутакі доходи оподатковуються за загальними правилами встановленимиКодексом для платниківподатку – фізичнихосіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу визначеновиключнийперелікдоходів, які не включаються до загального (місячного) річногооподатковуваного доходу платникаподатків.
Згідно з п.п. 165.1.1 165.1 ст. 165 Кодексу до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій, вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю згідноіз законом, указами Президента України та актами Кабінету Міністрів України, а також вартість соціальної допомоги в натуральній формі малозабезпеченим сім'ям, що отримана від надавачів соціальних послуг відповідно до Закону України «Про соціальні послуги».
Отже, якщо грант надається на умовах, визначених актами Кабінету Міністрів України, виключно з бюджетів та/або фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування, то такі суми не включаються до загального (місячного) річного оподатковуваного доходу фізичної особи.
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу передбачено, що особи, якімають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску, зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами.
Разом з цим зауважуємо, що Міністерством фінансів України погоджена позиція з аналогічного питання.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |