X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.05.2024 р. № 2695/ІПК/26-15-04-02-08

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо спрощеної системи оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та в межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням Товариство з 01.04.2022 до 01.08.2023 перебувало на спрощеній системі оподаткування третьої групи з особливостями оподаткування доходу за ставкою 2 відсотка. З 01.08.2023 Товариство автоматично повернулося на сплату єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків.

Товариством у І кварталі 2024 року повернуто передоплату за послуги по розірваним договорам, яку було отримано та включено до оподаткованого доходу з єдиного податку в різних періодах (3 квартал 2021 р., жовтень 2022р., 3 та 4 квартали 2023 р.), у період часу коли діяла ставка єдиного податку 5 відс. та звітним податковим періодом було встановлено календарний квартал і застосовувалась квартальна форма звітності, а з 01.04.2022 до 01.08.2023 Товариством застосовувалася ставка єдиного податку 2 відс. зі звітним податковим періодом календарний місяць. При цьому отриманий дохід у І кварталі 2024 р. менший за повернуту передоплату за послуги.

Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:

  1. В якому саме звітному періоді потрібно коригувати дохід платника єдиного податку, якщо повернення передоплат відбулося у І кварталі 2024 р. у зв’язку з розірванням договорів, а отримання передоплат та відображення у періодах раніше? Відповідь просимо надати з урахуванням того, що у І кварталу 2024 р. сума отриманого доходу з урахуванням повернених передоплат складає від’ємне значення.
  2. За якою саме ставкою єдиного податку 5 відс. чи 2 відс. від суми коштів, що повертається платником єдиного податку покупцю послуг (якщо таке повернення відбувається в наслідок розірвання договорів або за листом-заявою про повернення коштів) потрібно коригувати дохід платника єдиного податку?

 

Щодо першого та другого питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені гл. 1  розд. XIV Кодексу.

Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл. 1 «Спрощена система оподаткування обліку та звітності» розд.  ХIV Кодексу.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.

Згідно до п. 292.6 ст. 292 Кодексу датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

При цьому, відповідно до п. 292.11 ст. 292 Кодексу до складу доходу не включаються, зокрема суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.

Разом з тим відповідно до п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розд. XIV Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до п. 91.1 ст. 91 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу.

При цьому, платник єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу, який набув такий статус в періоді дії такого спрощеного режиму мав право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Відповідно до п. 91.4 ст. 91 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу справляння єдиного податку платників, які до 1 серпня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 цього підрозд., здійснюється з урахуванням таких особливостей:

платники податків, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, і до переходу на такі особливості були платниками єдиного податку, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються платниками єдиного податку тієї групи єдиного податку, на якій вони перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу.

Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд.8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, не включається до обсягу доходу, визначеного для відповідної групи платників єдиного податку, встановленого п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, якщо повернення передоплати (авансу) відбулося в одному звітному періоді та за умови розірвання договору, такі кошти не включаються до складу доходу платника єдиного податку та не відображаються у податковій декларації.

У разі, якщо в періоді перебування на спрощеній системі оподаткування третьої групи за ставкою 5 відс. Товариством було повернуто передоплату (аванси) за минулі звітні періоди у зв’язку з розірванням договору або надходженням листа-заяви про повернення коштів, які Товариство включило в дохід платника єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відс. та в дохід платника єдиного податку з особливостями оподаткування доходу за ставкою 2 відс., то враховуючи вимоги п. 292.6 ст. 292 та  п. 91.4  ст. 91 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу платник єдиного податку третьої групи повинен подати уточнюючу декларацію платника єдиного податку та зменшити суму раніше задекларованого доходу на суму повернення.

Разом з тим слід врахувати, що згідно зі ст. 102 Кодексу визначено, що у разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).

Слід зазначити, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення (з’ясування) всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 гл. 3 розд. ІІ Кодексу).

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.