Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо особливостей застосування норм статті 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з роздрібної торгівлі, які оподатковуються ПДВ (продаж споживчих товарів) та звільняються від оподаткування (продаж тютюнових виробів). За операціями з придбання товарів/послуг (зокрема, електроенергії) включає суми ПДВ до податкового кредиту.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань нарахування податкових зобов’язань, визначених пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, а саме щодо:
1) правомірності нарахування таких податкових зобов’язань виходячи з обсягу електроенергії, яка фактично була використана під час продажу тютюнових виробів, виходячи з кількості кВт та пропорційно займаній такими тютюновими виробами площі торгового приміщення;
2) розподілення податкового кредиту виходячи з фактично використаного обсягу електроенергії в операція, звільнених від оподаткування;
3) визначення документів, якими можна затвердити розподіл придбаних товарів/послуг (електроенергії та послуг зв’язку), які були використані часткового в оподатковуваних, а частково в неоподатковуваних ПДВ операціях;
4) необхідності розподілу податкового кредиту за придбаною електроенергією у разі, якщо вона використовується при експлуатації як приміщень, у яких продаються (серед іншого) тютюнові вироби (тобто здійснюються як оподатковувані, так і неоподатковувані ПДВ операції), так і приміщень, де такі вироби не продаються (здійснюються виключно оподатковувані ПДВ операції).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 197.27 статті 197 розділу V ПКУ встановлено, що від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій, визначених зазначеним пунктом.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться, зокрема, суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів.
Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту отримувачем товарів/послуг, є податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН).
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції (пункт 199.3 статті 199
розділу V ПКУ).
Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати зняття з обліку (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).
Частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях розраховується у таблиці 1 додатку 6 до податкової декларації з ПДВ (далі – декларація), форма та порядок заповнення якої затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289. Така частка, що визначається у графі 7 таблиці 1 додатка 6 до декларації у відсотках, дорівнює різниці між 100 відсотками та часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях (графа 6 таблиці 1 додатка 6 до декларації). Частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях у свою чергу розраховується як відношення обсягів оподатковуваних операцій, здійснених протягом календарного року, до загального обсягу операцій (оподатковуваних та неоподатковуваних), здійснених у такому календарному році.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших зазначених вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ передбачено нарахування податкових зобов’язань за придбаними з ПДВ товарами/послугами (у тому числі електроенергією), які частково використовуються в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях платника податку, виходячи з частки використання таких товарів/послуг в неоподатковуваних операціях. Така частка розраховується у таблиці 1 додатка 6 до декларації.
Іншого порядку нарахування податкових зобов’язань за товарами/послугами, які частково використовуються в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях (у тому числі, який описано у питанні 1), ПКУ не передбачено.
Щодо питання 3
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.
Таким чином, податковий облік з податку на додану вартість (у тому числі в частині нарахування податкових зобов’язань, визначених статтею 199 розділу V ПКУ) ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.
Щодо визначення бухгалтерських (первинних) документів, на підставі яких нараховуються податкові зобов’язання згідно зі статтею 199 розділу V ПКУ за придбаними товарами/послугами (зокрема, електроенергією та послугами зв’язку), які були використані часткового в оподатковуваних, а частково в неоподатковуваних ПДВ операціях, Товариство може звернутися до Міністерства фінансів України як до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону № 996).
Щодо питання 4
Податкові зобов’язання, визначені пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, нараховуються у разі використання придбаних товарів/послуг (у тому числі електроенергії) частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних ПДВ операціях.
Якщо придбані товари (зокрема, електроенергія) використовується виключно в оподатковуваних ПДВ операціях, і їх використання в таких операціях підтверджене належним чином оформленими первинними (бухгалтерськими) документами, то податкові зобов’язання, передбачені пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, за такими товарами не нараховуються.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |