Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця (далі – ФОП) з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно придбання станції для зарядки електромобілів і надання послуги із зарядки таких авто, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
ФОП планує придбати станцію для зарядки електромобілів і надавати послуги із зарядки таких авто.
ФОП запитує:
Чи не буде така діяльність вважатися реалізацією електроенергії і чи не потребуватиме наявності відповідної ліцензії? До якого коду КВЕД відноситься такий вид діяльності?
Щодо зазначених питань
Відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган.
Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (п. 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 із змінами).
Статтею 191 Кодексу встановлено функції контролюючих органів, визначених п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Кодексу – податкових органів (центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів).
Податкові органи, виконують, зокрема, але не виключно, такі функції:
здійснюють ліцензування діяльності суб’єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом (п.п. 19 1.1.13 п. 19 1.1 ст. 19 1 Кодексу);
здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального (п.п. 19 1.1.16 п. 19 1 ст. 19 1 Кодексу).
Перелік органів ліцензування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року № 609 (зі змінами) (далі – Перелік № 609), в якому зазначено види господарської діяльності та найменування органів, які здійснюють ліцензування такої діяльності.
Відповідно до Переліку № 609:
ДПС та територіальні органи ДПС здійснюють ліцензування виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, зберігання пального (п. 6 Переліку № 609);
НКРЕКП здійснює ліцензування, зокрема, діяльності у сфері електроенергетики (п. 25 Переліку № 609).
Отже, питання щодо ліцензування діяльності з реалізації електроенергії знаходиться поза площиною компетенції ДПС.
Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457, фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи - підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.
Порядок розроблення, затвердження, внесення змін та скасування національних класифікаторів установлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку (частина п’ята ст. 259 Господарського Кодексу України).
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 Міністерство економіки України (далі - Мінекономіки) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономіки є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Отже, питання щодо визначення коду згідно КВЕД із зазначеного у зверненні виду діяльності (надання послуг із зарядки автомобілів) знаходиться поза площиною компетенції ДПС.
Відповідно надаємо інформацію з питання, що належить до компетенції ДПС.
Згідно із п.п. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до п. 7.1 ст. 7 Кодексу під час встановлення податку обов’язково визначаються такі елементи: платники податку; об’єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Підпунктом 215.1 ст. 215 Кодексу визначено, що електрична енергія належить до підакцизних товарів.
Реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п.п. 212.1.13 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її на ринку електричної енергії.
Згідно із п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу об’єктами оподаткування є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).
Відповідно до п.п. 214.1.3 п. 214 ст. 214 базою оподаткування є вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, обчислена на підставі цін, що склалися на ринку електричної енергії в звітному (податковому) періоді без урахування податку на додану вартість та акцизного податку, визначеного за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.9 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок податкових правовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні ФОП, потребує детального дослідження договірних умов таких операцій, первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались, та опису фактичних обставин здійснення таких господарських операцій.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |