Державна податкова служба України за результатами розглядузверненняТовариства з обмеженоювідповідальністю(далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно зберігання та обігу пального та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
У власності Товариства перебуває спеціалізований напівпричіп (паливоцистерна) (об’єм – 30 000 л, 5 секцій), який є технічно справний та має всі дозвільні документи для перевезення небезпечних вантажів. Доставка нафтопродуктів здійснюється найманими бензовозами перевізника згідно договору надання послуг автомобільним транспортом до місця стоянки напівпричепа (паливоцистерни) Товариства. Пальне переміщується в інші бензовози менших об’ємів найманих перевізників та/або напівпричіп (паливоцистерну)Товариства для доставки кінцевому споживачу. Разом з цим частина нереалізованого пального може тимчасово знаходитись у напівпричепі (паливоцистерні) Товариства.
Товариство запитує:
1. Чи не суперечить чинному законодавству тимчасове перебування пального в пересувному акцизному складі, що належить Товариству, за умови діючої ліцензії на право оптової торгівлі пальним (за відсутності місць оптової торгівлі)?
2. Чи є необхідним отримання ліцензії на право зберігання пального в пересувному акцизному складі (в даному випадку напівпричепі (паливоцистерні))?
3. Через який проміжок часу після переміщення пального в пересувний акцизний склад та реєстрації акцизної накладної необхідно вважати, що пальне знаходиться на зберіганні відповідно законодавства України?
Щодо зазначених питань
Відповідно до п.п. 14.1.6 1п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається, зокрема, пальне на митній території України.
Згідно із п.п. а і б п.п. 14.1.6 1п. 14.1 ст. 14 Кодексу транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для переміщення та зберігання в ньому, зокрема, пального,на митній території України.
Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).
Відповідно до ст. 1 Закону № 481:
ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;
місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.
Згідно із частиною дев’ятою ст. 15 Закону № 481 суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії(частина дев’ятнадцятаст. 15 Закону № 481).
Ліцензії, на всі види діяльності передбачені ст. 15 Закону № 481 (зокрема, на право зберігання пального) видаються за умови обов’язкової реєстрації об’єкта оподаткування відповідно до вимог п.п. 63.3 ст. 63 Кодексу (частина друга ст. 15 Закону № 481).
Згідно із п.п. 63.3 ст. 63 Кодексу з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Отже, наявність ліцензії на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі пальним, передбачає тимчасове перебування пального у транспортному засобі, з якого здійснюється така оптова торгівля.Ліцензування діяльності з перевезення (переміщення) пального у напівпричепі(паливоцистерні) Законом № 481 не передбачено.
Якщо транспортний засіб використовується для переміщення пального, а не його зберігання певний час у певному місці, де наявні об’єкти оподаткування, обов’язку отримувати ліцензію на право зберігання пального у такому транспортному засобі у Товариства не виникає. Водночас у разі зберігання пального у напівпричепі (паливоцистерні) певний час у певному місці, що використовується Товариством на праві власності або користування, необхідно отримувати ліцензію на право зберігання пального,де наявні об’єкти оподаткування.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |